NIL wygrała proces cywilny z firmą prowadzącą szkolenia dla kosmetologów

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 12:51

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, który zapadł 29 września, wygrała proces cywilny o ochronę dóbr osobistych lekarzy i lekarzy dentystów z firmą prowadzącą szkolenia dla kosmetologów.

NIL wygrała proces cywilny z firmą prowadzącą szkolenia dla kosmetologów
Wyrok nie jest prawomocny Fot. Archiwum

Na stronie internetowej tej firmy zamieszczone zostały wpisy sugerujące rzekomą weryfikację szkoleń dla kosmetologów przez izby lekarskie, co w ocenie samorządu lekarskiego - stanowiło naruszenie jego dóbr osobistych, jako instytucji zobowiązanej do sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja już w grudniu 2018 r. wystosował do firmy wezwanie do natychmiastowego zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji poprzez ich usunięcie ze strony internetowej. Wobec braku reakcji na wezwanie sprawa trafiła na wokandę sądową.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydając wyrok w tej sprawie potwierdził, iż informacje zamieszczone na stronie tej firmy są nieprawdziwe, a Naczelna Izba Lekarska - jako reprezentant środowiska lekarskiego - miała uprawnienie, aby sprzeciwić się bezprawnemu zamieszczaniu w przestrzeni publicznej takich nieprawdziwych informacji, godzących w dobra osobiste lekarzy i lekarzy dentystów.

Lekarze i lekarze dentyści należą do grupy zawodów zaufania publicznego, a tym samym nieuprawnione powoływanie się na autorytet samorządu zawodowego zrzeszającego przedstawicieli takiego zawodu, zdaniem Sądu Okręgowego, niewątpliwie stanowi naruszenie jego dóbr osobistych i może nieść za sobą daleko idące konsekwencje.

Takie działania godzą w dobre imię Naczelnej Izby lekarskiej i naruszają jej renomę, jako instytucji powołanej do ochrony interesów zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. Sposób tłumaczenia swojego stanowiska przez pozwaną firmę szkoleniową Sąd Okręgowy nazwał manipulacją.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum