NIL ws. uproszczenia zasad wystawiania recept

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2019 19:43

Jak podała w poniedziałek (18 marca) Naczelna Izba Lekarska, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował prezesa NRL Andrzeja Matyję o o podjętych przez MZ czynnościach zmierzających do wsparcia lekarzy w zakresie obowiązku oznaczania poziomu refundacji leków na receptach.

NIL ws. uproszczenia zasad wystawiania recept
NRL ocenia, że rolą lekarza powinno pozostawać właściwe dobranie leku Fot. Archiwum

Efekt prac ma zostać przedstawiony do końca marca, kiedy projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych.

Pismo MZ z 12 marca jest odpowiedzią na pismo prezesa NRL do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z 8 lutego 2019 r., w którym zostały przypomniane wieloletnie apele środowiska lekarskiego o uproszczenie zasad wystawiania recept, w szczególności o zdjęcie wspomnianego obowiązku oznaczania poziomu refundacji leku i związaną z tym odpowiedzialnością finansową.

Prezes NRL zaznaczył, że prawo do refundacji powinno być dekretowane na etapie realizacji recepty - rolą lekarza pozostaje dobranie właściwego leku i na tym powinien skoncentrować swoją uwagę.

W ocenie Prezesa NRL wprowadzenie e-recept stwarza możliwość realizacji powyższego wniosku środowiska lekarskiego. W związku z tym zaapelował o jak najszybsze podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie oraz o włączenie samorządu lekarskiego na najwcześniejszym etapie tego procesu.

Więcej: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum