NIL: skarga ws. resortowego rozporządzenia w Trybunale Konstytucyjnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2010 19:19

Rozporządzenie określające zasady rozliczania Ministerstwa Zdrowia z samorządami lekarskimi za 2010 rok jest niezgodne z ustawą o izbach lekarskich i konstytucją - oceniła Naczelna Izba Lekarska, która złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

NIL: skarga ws. resortowego rozporządzenia w Trybunale Konstytucyjnym

W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, w rozporządzeniu dotyczącym 2010 roku nie zapisano wymogów, które przed ministrem zdrowia stawia ustawa o izbach lekarskich.

– Ustawa (o izbach lekarskich) nakazuje ministrowi zdrowia napisać rozporządzenie i rozpisać w nim dokładnie zadania wykonywane na rzecz Ministerstwa Zdrowia przez samorządy lekarskie, a także to, że Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało warunki finansowe z samorządami i że przekaże wynegocjowane środki – powiedział prezes Hamankiewicz. – Tymczasem rozporządzenie jest krótkie: "damy wam tyle i tyle, bo tyle"...

Zdaniem prezesa NRL rozporządzenie dotyczące 2010 roku jest niezgodne z ustawą o izbach lekarskich, a niezgodność z ustawą stanowi przesłankę do dochodzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym.

We wrześniu Izba wezwała Ministerstwo Zdrowia do zapłaty zaległości sięgających ponad 3,4 mln zł za lata 2007-2009. NIL domaga się zapłaty z tytułu zadań wykonywanych przez samorząd lekarski, a przejętych od administracji państwowej.

Ministerstwo Zdrowia nie znajduje podstaw prawnych do zapłaty żądanej należności. „NIL uzyskała niezbędne środki finansowe w ww. okresie zgodnie z zawartymi umowami z Ministerstwem Zdrowia. Wobec tego roszczenia Państwa nie mogą być zaspokojone” – podało ministerstwo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum