NIL: rusza kampania informacyjna przeciw zmianom w kodeksie karnym

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2020 20:19

Naczelna Izba Lekarska opublikowała serię grafik stworzonych w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej sprzeciwu wobec zmian w art. 37a k.k. Zmiana będzie miała wpływ na wymiar kar za przestępstwa zagrożone pozbawieniem wolności nieprzekraczającym 8 lat, co obejmuje m.in. te przestępstwa, które mogą być popełnianie przez lekarzy w związku z wykonywaniem zawodu.

NIL: rusza kampania informacyjna przeciw zmianom w kodeksie karnym
Fot. nil.org.pl

Chodzi o takie przestępstwa jak: nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.); nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 § 2 k.k.); narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 i 2 k.k.): nieumyślne sporządzenie fałszywej opinii przez biegłego lub eksperta w postępowaniu karnym lub cywilnym (art. 233 § 4a k.k.).

Jak przypomina NIL, zmiana art. 37a kodeksu karnego dokonana została na mocy ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. zwanej potocznie tarczą antykryzysową 4.0, która została podpisana przez prezydenta RP 22 czerwca 2020 r. Art. 38 omawianej ustawy wprowadzający zmiany do kodeksu karnego, m.in. zmianę art. 37a, wszedł w życie 24 czerwca 2020 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum