×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIL: prof. Bogdan Chazan nie dopuścił się przewinienia zawodowego

Autor: polskieradio.pl/Rynek Zdrowia23 sierpnia 2016 13:23Aktualizacja: 23 sierpnia 2016 13:24

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej działający przy Naczelnej Izbie Lekarskiej umorzył postępowanie wyjaśniające w sprawie odmowy przeprowadzenia aborcji u pacjentki Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie.

NIL: prof. Bogdan Chazan nie dopuścił się przewinienia zawodowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po ponownym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, rzecznik podtrzymał swoje postanowienie z 30 maja 2015 r. i stwierdził, że profesor Bogdan Chazan nie dopuścił się przewinienia zawodowego - informuje Polskie Radio.

Rzecznik uznał, że działanie dyrektora szpitala, polegające na odmowie wykonania zabiegu aborcji ze względu na powołanie się przez lekarza na klauzulę sumienia, było zgodne z przepisami Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty oraz Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że "sumienie człowieka jest niepodzielne". Przywołał także orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r., zgodnie z którym "wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną i niezbywalną, którą prawo konstytucyjne oraz regulacje międzynarodowe jedynie poręczają. Wolność sumienia - w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia - musi być więc respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające".

W maju 2015 roku postępowanie w sprawie odmowy przez prof. Bogdana Chazana przeprowadzenia aborcji umorzyła prokuratura.

Więcej: www.polskieradio.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze