NIL: prezesi samorządów zawodowych apelują do premier

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2015 19:42

Prezesi 17. samorządów zawodów zaufania publicznego, w tym samorządów medycznych, przedstawili trzy przykłady złych działań legislacyjnych podejmowanych „w pośpiechu i ze szkodą dla zasady tworzenia dobrego prawa” i zwrócili się do premier RP Ewy Kopacz o podjęcie działań naprawczych.

NIL: prezesi samorządów zawodowych apelują do premier

Przykład pierwszy: Senat wystąpił z inicjatywą ustawodawczą podejmując uchwałę z 24 lipca 2015 r., w której proponuje dokonać zmian w ustawie o Policji i w innych ustawach. Proponowane przepisy dają upoważnienie Policji, ABW, AW, CBA i innym służbom oraz organom kontroli skarbowej w kwestiach związanych z kontrolą operacyjną, w tym także w zakresie danych telekomunikacyjnych.

Objęte w/w uchwałą Senatu przepisy umożliwiać mają kontrolę operacyjną przez nawet 6 miesięcy. Przewidują możliwość pozyskiwania danych telekomunikacyjnych (podsłuch) oraz pocztowych (kontrola korespondencji), które mogą zawierać informacje stanowiące tajemnice związane z wykonywaniem zawodu lub funkcji, o których mowa w art. 180 § 2 k.p.k. (tajemnica adwokacka, notarialna, lekarska, dziennikarska, podatkowa).

Groźna dla zasad praworządności jest nieprecyzyjność przepisów dotyczących katalogu środków kontroli operacyjnej, nadmiernie długi okres, o który można przedłużyć kontrolę operacyjną, brak przesłanek wyrażania zgody na wykorzystanie informacji dotyczących tajemnic zawodowych, niedoskonałość regulacji dotyczących uzyskiwania danych telekomunikacyjnych, w szczególności brak uprzedniej sądowej kontroli nad uzyskiwaniem danych telekomunikacyjnych, brak wskazania adekwatności, niezbędności i celowości uzyskiwania tych danych oraz ryzyko nieuzasadnionego bezterminowego przechowywania danych.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum