NIL: orzekając zgony spowodowane SARS-CoV-2, opierajmy się o starannie zgromadzone fakty

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2020 16:22

- Zmodyfikowane przez NIZP-PZH wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów z powodu SARS-CoV-2 umożliwiają lekarzowi orzeczenie COVID-19 jako wyjściowej przyczyny zgonu na podstawie pełnej wiedzy opartej także o rzetelnie zebrany wywiad lekarski, a nie tylko o wynik testu. Dlatego orzekając, opierajmy się o starannie zgromadzone fakty -  apeluje do lekarzy Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w NIL.

Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej: Ważnym jest, aby lekarze dokumentujący przyczynę zgonu stosowali jednolite zasady w zakresie właściwego wyboru wyjściowej przyczyny zgonu. Fot. PTWP

Naczelna Izba Lekarska opublikowała w czwartek (2 kwietnia) komunikat Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, Grzegorza Wrony.

Jak czytamy w komunikacie: "W dniu 26 marca 2020 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny opublikował wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów. W dniu 1 kwietnia 2020 r. dokonał modyfikacji tych wytycznych".

Dalej rzecznik podkreśla, że wytyczne być może są związane z pojawiającymi się wątpliwościami o poprawności podawanych do publicznej wiadomości danych o zgonach związanych z zakażeniami SARS-CoV-2.

Wyjaśnia też, że sporządzenie przez lekarza karty zgonu jest niewątpliwie orzeczeniem (zaświadczeniem), o którym mowa w naszej ustawie (art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) i w Kodeksie Etyki Lekarskiej (art. 41).

"Szczególnie w okresie epidemii ważnym jest, aby lekarze dokumentujący przyczynę zgonu stosowali jednolite zasady w zakresie właściwego wyboru wyjściowej przyczyny zgonu. Poprawione wytyczne umożliwiają lekarzowi orzeczenie COVID-19 jako wyjściowej przyczyny zgonu na podstawie pełnej wiedzy opartej także o rzetelnie zebrany wywiad lekarski, a nie tylko o wynik testu. Te wytyczne są do zastosowania również w sytuacji zgonów przedszpitalnych" - pisze rzecznik.

I podsumowuje: "Orzekając opierajmy się o starannie zgromadzone fakty, nie poddajmy się naciskom osób nieposiadających pełnej wiedzy o chorym, wówczas wątpliwości co do danych tworzonych na podstawie naszych orzeczeń nie będzie".

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum