NIL o uchwale SN ws. odpłatności za dyżury medyczne

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2015 16:21

Naczelna Izba Lekarska opublikowała w poniedziałek (9 marca) omówienie uchwały Sądu Najwyższego w sprawie zasady odpłatności za dyżury medyczne. Autorem przystępnego omówienia jest Michał Kozik, radca prawny NIL.

NIL o uchwale SN ws. odpłatności za dyżury medyczne

6 listopada 2014 r., pod sygn. akt I PZP 2/14, Sąd Najwyższy w powiększonym, 7-osobowym składzie wydał uchwałę, w której rozstrzygnął toczący się od wielu lat spór o zasady odpłatności za dyżury medyczne.

SN zajmował się kwestią zasad wynagradzania lekarzy za pełnione dyżury lekarskie w sytuacji, gdy na skutek skorzystania z czasu wolnego bezpośrednio po zakończeniu dyżuru, lekarz nie mógł przepracować pełnego wymiaru swojego normalnego czasu pracy przewidzianego na dany okres rozliczeniowy.

Opublikowane uzasadnienie uchwały wyjaśnia przesłanki, którymi kierował się Sąd Najwyższy.

Uchwała zapadła w powiększonym składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego, co ma ten skutek, że - po pierwsze - nie można raczej liczyć na jej zmianę, a - po drugie - będzie jednolicie respektowana przez sądy niższych instancji.

Sytuacje, w których sądy niższych instancji nie zgadzają się ze stanowiskiem 7 sędziów Sądu Najwyższego i podążają własną drogą interpretacyjną praktycznie się nie zdarzają  - zauważa Michał Kozik, radca prawny NIL.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum