NIL o pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2015 16:03

W poniedziałek (27 lipca) opublikowaliśmy artykuł dotyczący wzrostu liczby skarg składanych na lekarzy do sądów lekarskich. Otrzymaliśmy wyjaśnienie Naczelnej Izby Lekarskiej odnoszące się do jednego z wątków poruszonych w tym tekście.

NIL o pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu

Czytaj: Rośnie liczba skarg składanych na lekarzy do sądów lekarskich

Poniżej wyjaśnienie NIL dotyczące kwestii pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu.

W materiale pt. „Rośnie liczba skarg składanych na lekarzy do sądów lekarskich. Kary są surowsze” znalazło się stwierdzenie rzecznika prasowego Lubelskiej Izby Lekarskiej, że kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu, która została nałożona na lekarza należącego do Lubelskiej Izby Lekarskiej „to jedyna taka kara w historii odrodzonego samorządu lekarskiego, stanowi ona zatem ewenement w skali całego kraju.”

Wyjaśniam, że na przestrzeni lat 2000-2014 w Polsce wydano trzynaście orzeczeń pozbawienia prawa wykonywania zawodu, z czego jedno z nich zostało uchylone przez Naczelny Sąd Lekarski do ponownego rozpoznania, zaś w drugim przypadku NSL zmienił je na korzyść obwinionego i zawiesił prawo na okres 5 lat.

Powyższe skutkowało jedenastoma prawomocnymi orzeczeniami sądów lekarskich pozbawiającymi prawa wykonywania zawodu lekarza w latach 2000-2014.

Orzeczenia, o które pytała autorka artykułu w Biurze Prasowym NIL dotyczyły lat 2013-2014 i w tym przedziale czasowym sprawa w OIL w Lublinie była jedyną zakończoną karą pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu. Nie można jednak powiedzieć, że była jedyną w historii odrodzonego samorządu lekarskiego karą pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu.

Pragnę dodać również, że kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu jest najcięższą z kar orzekanych przez sądy lekarskie, ale za bardzo dotkliwe dla lekarzy można również uznać wprowadzone w 2009 roku kary ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat; od 2009 roku takie kary orzeczono w 33 przypadkach.

Katarzyna Strzałkowska
Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum