NIL: kary za wystawianie recept bez umowy z NFZ to działanie poza prawem

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2014 11:11

Naczelna Izba Lekarska staje w obronie lekarzy, którzy latem 2013 r. nie podpisali umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a mimo to wypisywali recepty na leki refundowane. Pismo w ich sprawie skierowała do NFZ.

NIL: kary za wystawianie recept bez umowy z NFZ to działanie poza prawem

Przypomnijmy, że NFZ domaga się od lekarzy zwrotu pieniędzy za leki refundowane, wystawione na wspomniane recepty bez umowy z Funduszem. Sprawa zaczęła się na początku 2012 r. Lekarze na podpisanie umów mieli czas do czerwca ub.r. Część z nich tego nie zrobiła.

Po stronie lekarzy stanęły Okręgowe Izby Lekarskie oraz Naczelna Izba Lekarska. Zdaniem samorządu lekarskiego postępowanie płatnika nie jest racjonalne, ponieważ żaden lekarz nie uzyskał korzyści z przepisanych leków, a pacjenci niezależnie od tego, kto wypisał receptę, wykupiliby je z należną refundacją.

Więcej: Ruszyła lawina nakazów: NFZ żąda od lekarzy zwrotu pieniędzy za leki refundowane

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej poinformował portal rynekzdrowia.pl, że wysłał pismo do NFZ, w którym wzywa decydentów do powstrzymania działań polegających na egzekwowaniu od lekarzy nieposiadających umów zwrotu pieniędzy za wypisywanie recept na leki refundowane. Prezes Hamankiewicz stwierdził, że roszczenia finansowe wobec lekarzy są "bezpodstawne i bezprawne".

Jak wyjaśnia Hamankiewicz, beneficjentem przypisanego leku jest pacjent. Żeby móc wyegzekwować jakiekolwiek pieniądze od lekarza, który nie posiada umowy, a przepisał lek refundowany, Fundusz musiałby przed sądem wykazać szkodę jaką poniósł z tego tytułu. Jego zdaniem NFZ usiłuje zrzucić winę na lekarzy i wprowadza atmosferę, która nie sprzyja wypisywaniu leków refundowanych.

"Pragnę uprzedzić, że w przypadku kontynuowania tego typu działań Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko nie uzyska zaspokojenia swoich wirtualnych strat na drodze sądowej, ale będzie jako strona przegrywająca takie spory obciążany kosztami postępowania sądowego" - dodaje prezes NRL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum