NIL: fałszywe paszporty covidowe to przewinienie zawodowe i przestępstwo

Autor: oprac. WOK • Źródło: NIL, Money.pl, Rynek Zdrowia25 października 2021 08:52

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o podrabianych paszportach covidowych, fałszywych zaświadczeniach o szczepieniu przeciw COVID-19 czy lewych testach z negatywnym wynikiem. Głos w tej sprawie zabrała Naczelna Izba Lekarska.

Unijny Certyfikat Covid-19, tzw. "paszport covidowy" Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Naczelna Izba Lekarska przestrzega, że wystawianie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciw COVID-19 jest nie tylko przewinieniem zawodowym, ale może stanowić przestępstwo i prowadzić do odpowiedzialności karnej
  • W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń o możliwości szybkiego uzyskania „zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19”
  • Są też oszuści, którzy potrafią załatwić wpis do systemu wydawania certyfikatów, które możemy pobrać z portalu pacjent.gov.pl

Fałszowanie paszportów covidowych. "Rażące naruszenie przepisów i etyki zawodu"

- W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej informacjami o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19 oraz związanymi z tym działaniami polegającymi na niszczeniu dawek szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe - czytamy ma stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Lekarz albo lekarz dentysta podejmujący się takich działań, w sposób rażący narusza zasady etyki lekarskiej oraz przepisy związane z wykonywaniem zawodu. Ponadto powyższe postępowanie lekarza może stanowić przestępstwo i prowadzić do odpowiedzialności karnej - przestrzega Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej lek. Grzegorz Wrona.

Zaznacza, że „uzyskanie wiarygodnej informacji o udziale konkretnego lekarza albo lekarza dentysty w procesie wystawiania fałszywych zaświadczeń będzie skutkować wszczęciem w takiej sprawie postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, a także zawiadomieniem właściwych organów ścigania:.

"Rzeczpospolita" informowała niedawno, że przybywa aktów oskarżenia w sprawach podrobionych paszportów covidowych czy testów z negatywnym wynikiem na COVID-19". W internecie roi się od ogłoszeń typu: „Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 w 24 h bez szczepienia". „Negatywny wynik testu na COVID-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu" i choć ceny tego typu fałszywych dokumentów wahają się od 250 do nawet 1500 zł, chętnych nie brakuje.

Minister cyfryzacji wytropił covidowego fałszerza

- W większości oszuści są w stanie dostarczyć podrobione certyfikaty szczepienia, którymi można co najwyżej oszukać np. restauratora czy pracodawcę, ale nie służby. Są jednak na rynku osoby potrafiące załatwić wpis do systemu wydawania certyfikatów, które możemy pobrać z portalu pacjent.gov.pl. Jak informuje Fakt.pl, na trop takiego specjalisty trafił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński - podaje portal Money.pl.

"Na jednym z komunikatorów internetowych znalazłem ogłoszenie, w którym oferowano możliwość wystawienia paszportu covidowego bez konieczności szczepienia. Okazało się, że potrzebny jest tylko numer PESEL osoby, która ma zostać wpisana do systemu jako zaszczepiona" - opowiedział "Faktowi" Janusz Cieszyński.

- Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - stanowi artykuł wskazany przez prokuratora - przypomina w "Rzeczpospolita" Stanisław Orzeł, prokurator rejonowy w Tomaszowie Lubelskim.

Czytaj też:

Fałszywe paszporty covidowe i testy na Covid-19. Do sądów trafiają akty oskarżenia

Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały. To sposób na paszport covidowy bez szczepienia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum