NIK wzięła pod lupę prywatyzację szpitala w Wąbrzeźnie. Co dalej?

Autor: wabrzezno-cwa.pl/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2018 12:12

Po kontroli procesu prywatyzacji wąbrzeskiego szpitala delegatura NIK w Bydgoszczy przygotowała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, które w marcu br. ma złożyć w prokuraturze. Choć budżet powiatu miał stracić ponad pół miliona złotych, jego władze twierdzą, że żadnych strat nie było, a jedynie korzyści.

Prywatyzacji szpitala przyjrzała się delegatura NIK w Bydgoszczy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przebieg przekształcenia Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Wąbrzeźnie Najwyższa Izba Kontroli badała w połowie ub.r. Twierdzi, że proces zmian w 2008 r. przebiegał niezgodnie z przepisami, bez właściwego nadzoru ze strony starostwa powiatowego, a przekształcenia przyczyniły się do wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w budżecie powiatu - informuje lokalny serwis wabrzezno-cwa.pl

Starosta Krzysztof Maćkiewicz uważa jednak, że do żadnych strat nie doszło, a prywatyzacja była korzystna i dla powiatu, i dla mieszkańców. Twierdzi ponadto, że powiat realizuje wnioski pokontrolne NIK. 

Jak przypomina wabrzezno-cwa.pl, mimo przekształcenia szpitala i przekazania jego zadań podmiotowi prywatnemu, powiat wąbrzeski nadal utrzymywał publiczny zakład opieki zdrowotnej. 

Jak stwierdzili kontrolerzy, prawdziwym celem utrzymywania publicznego ZOZ-u było uniknięcie przejęcia zadłużenia tej jednostki przez powiat. „Papierowy” ZOZ z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą wykreślono dopiero 13 marca br. Starosta zapowiada, że zarząd powiatu w najbliższym czasie przygotuje projekt uchwały ws. przejęcia zobowiązań ZOZ.

Więcej: www.wabrzezno-cwa.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum