NIK bada ochronę zdrowia. Trwa kontrola przygotowania Polski do walki z pandemią

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia08 lipca 2021 14:10

Nadal trwa szeroko zakrojona kontrola planowa, dotycząca przygotowania podmiotów leczniczych i instytucji państwa do walki z pandemią - mówi dyrektor Departamentu Zdrowia NIK.

Piotr Wasilewski, dyrektor Departamentu Zdrowia Najwyższej Izby Kontroli Fot. screen
  • Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 r.
  • Od 15 grudnia 2020 r. trwa kontrola planowa dot. przygotowania Polski do walki z pandemią. Do tej pory nie została jeszcze zakończona
  • Jedną z najważniejszych kontroli w 2020 r. była kontrola dotycząca diagnostyki patomorfologicznej

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 r.

- Już w lutym 2020 r., jeszcze przed pojawieniem się w Polsce pierwszego przypadku zachorowania na Covid-19, rozpoczęła się kontrola doraźna dotycząca przygotowania ochrony zdrowia do sytuacji wystąpienia chorób szczególnie niebezpiecznych - przypomniał na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Piotr Wasilewski, dyrektor Departamentu Zdrowia Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrola doraźna była przygotowaniem do kontroli planowej

- Kontrola przeprowadzona w siedmiu podmiotach w Małopolskiem wykazała szereg nieprawidłowości. Dotyczyło to m.in. szpitala wojewódzkiego w Krakowie - do 20 marca 2020 r. placówka nie była przygotowana do działania w warunkach pandemii. Procedury opracowane w tej jednostce mogły odpowiadać jedynie na zagrożenie o znacznie mniejszej skali i dynamice - zauważył Wasilewski.

- To była kontrola rozpoznawcza do szeroko zakrojonej kontroli planowej, która rozpoczęła się 15 grudnia 2020 r. i do tej pory nie została jeszcze zakończona. Obejmuje ona, poza podmiotami leczniczymi, także Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, KPRM, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych - wskazywał.

Ponadto, jak przypomniał, NIK uczestniczyła w wielu innych, ważnych kontrolach dotyczących funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Ważnym obszarem kontroli była patomorfologia

- Jedną z najważniejszych, która przyspieszyła zmiany w systemie, była kontrola dotycząca diagnostyki patomorfologicznej. Ujawniła ona, że w blisko 70 proc. kontrolowanych podmiotów badania te nie były wykonywane w warunkach zgodnych z przepisami - mówił dyrektor.

- Zwróciliśmy uwagę, że w latach 2015-19 wzrosła liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie patomorfologii, ale nadal była niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Na koniec grudnia 2019 r. aż 42 proc. lekarzy patomorfologów było w wieku powyżej 60. r.ż. a patomorfologia nie cieszyła się dużym zainteresowaniem lekarzy wybierających specjalizację. Ten aspekt, w kontekście walki z nowotworami, musiał być szczególnie brany pod uwagę - zaznaczył.

- Pozytywnie oceniamy natomiast wprowadzenie przez ministra zdrowia standardów w patomorfologii, choć w dalszym ciągu nie został rozwiązany problem standaryzacji opisu badania patomorfologicznego, które decyduje przecież o dalszym leczeniu pacjenta. Brak standaryzacji wyniku może powodować konieczność powtarzania badania, co zresztą wielokrotnie stwierdziliśmy w kontroli. Opóźnia to leczenie pacjenta i generuje dodatkowe koszty - zwracał uwagę Piotr Wasilewski.

- Pełen szeroki opis wszystkich zrealizowanych przez nas kontroli znajduje się w sprawozdaniu z działalności NIK w 2020 r. - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum