NIK: Fundusz nie może płacić za nadwykonania

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 10:10

NFZ bezprawnie płaci szpitalom za nadwykonania - uważa Najwyższa Izba Kontroli

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci bez podstawy prawnej za wykonane ponad limit zabiegi i badania...

NIK podała taką informację w ramach informacji o wykonaniu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Narodowy Fundusz Zdrowia płaci bez podstawy prawnej za wykonane ponad limit zabiegi i badania. Ani minister zdrowia, ani prezes NFZ nie zrobili do tej pory nic, aby sprawę uregulować”  –  podaje NIK w komunikacie.

Nie ma wciąż przepisów pozwalających na płacenie za usługi medyczne wykonane ponad limity określone w umowach między szpitalami a NFZ, których okres obowiązywania się zakończył. Dlatego wojewódzkie oddziały NFZ zawierały ugody pozasądowe ze świadczeniodawcami, czyli szpitalami, przychodniami i lekarzami. Dzięki temu otrzymywali oni pieniądze za wykonane ponad limity badania i zabiegi.

NIK uważa, że były to płatności dokonane bez właściwej podstawy prawnej. Dlatego Izba postuluje szybkie uporządkowanie stanu prawnego. Ugody pozasądowe NFZ zawierała ze szpitalami już po zakończeniu  roku kalendarzowego. Pieniądze na ponadlimitowe zabiegi najczęściej pochodziły ze środków, których nie wydano na zaplanowane, ale niewykonane usługi.

Jednak, jak podaje NIK, np. w Podkarpackim Oddziale NFZ wykonano aż 99,6 proc. zaplanowanych i zakontraktowanych usług medycznych i dlatego wystąpił tam problem z płaceniem za usługi ponadlimitowe. Z kolei Mazowiecki NFZ wydał tylko 89 proc. pieniędzy przeznaczonych na świadczenia medyczne, miał więc później z czego płacić.

W 2008 r. NFZ  wydał niespełna 50 mld zł (realizując 94,3 proc. planu) na:

• podstawową opiekę zdrowotną – 98,9 proc. zaplanowanej kwoty,
• ambulatoryjną opiekę specjalistyczną – 93 proc.,
• leczenie szpitalne – 95 proc.,
• rehabilitację leczniczą – 95 proc.,
• leczenie stomatologiczne – 92 proc.,
• refundację leków – 99 proc.

W skali kraju koszty refundacji leków nie przekroczyły planu. Jednak w kilku wojewódzkich oddziałach NFZ wydano więcej niż zakładano: w Kujawsko-Pomorskim NFZ – 101,2 proc. planowanej kwoty, Podkarpackim 101 proc., Lubelskim 100,5 proc., Pomorskim 100,35 proc.. W sumie w tych oddziałach przekazano ok. 12,4 mln zł więcej na leki refundowane niż zaplanowano.

Dla obywateli innych państw Unii Europejskiej, NFZ ustalało cenę świadczeń medycznych, która była niższa niż faktyczny koszt tej usługi, ponieważ nie uwzględniono w kosztach podwyżek wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia. Z tego powodu Fundusz stracił blisko 5,6 mln zł.

Więcej na stronie NIK: http://www.nik.gov.pl/news.php?cod=2591

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum