NIA: karanie za brak bezpłatnych dyżurów aptek - kuriozalne

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2013 18:34

Naczelna Rada Aptekarska protestuje przeciwko wprowadzeniu instrumentu egzekucji ustaleń w zakresie godzin otwarcia aptek ogólnodostępnych (dyżurów aptek) w postaci kar administracyjnych.

NIA: karanie za brak bezpłatnych dyżurów aptek - kuriozalne
- W związku z informacją o przygotowywaniu założeń do projektu ustawy o poprawie funkcjonowania organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, w imieniu samorządu aptekarskiego zgłaszam stanowczy sprzeciw odnośnie proponowanego w ustawie Prawo farmaceutyczne rozwiązania, polegającego na wprowadzeniu instrumentu egzekucji ustaleń w zakresie godzin otwarcia aptek ogólnodostępnych (dyżurów aptek) w postaci kar administracyjnych, nakładanych na właścicieli aptek przez właściwych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych - informuje Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA w piśmie adresowanym do Małgorzaty Hirszel, sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Naczelna Rada Aptekarska wielokrotnie przedstawiała stanowisko, że obciążanie właścicieli aptek kosztami nocnych dyżurów, pełnionych w celu zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty bez stosownego ekwiwalentu, narusza podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa.

Jak wykazały wyliczenia, koszt jednego 12. godzinnego dyżuru nocnego w dni powszednie wynosi ok. 300 zł, zaś w dni wolne od pracy 400 złotych.

NIA za niedopuszczalne uważa obciążanie właścicieli aptek pełnymi kosztami związanymi z pełnieniem dyżurów, a za kuriozalne obciążanie ich karami za działalność wykonywaną przez nich bezpłatnie.

Więcej: http://nia.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum