NFZ: recepta powinna być częścią porady lekarskiej

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 12:10

Konieczność zapisania się do lekarza tylko po to, żeby przedłużyć receptę na przyjmowane leki wydłuża kolejki. Lekarz POZ może wypisać receptę bez stawiennictwa pacjenta, ale tylko w uzasadnionych przypadkach - przypomina Fundusz.

NFZ: recepta powinna być częścią porady lekarskiej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dolnośląski OW NFZ potwierdza, że recepta powinna być częścią porady lekarskiej, za którą płaci NFZ. 

Raz na kwartał NFZ kontroluje zapłacone świadczenia. Po wykryciu nieprawidłowości szpital lub przychodnia musi wycofać z systemu świadczenie i zwrócić pieniądze, które za nie otrzymała, albo uzasadnić konieczność wydania recepty bez stawiennictwa chorego.

Zdarza się, że rodziny pacjentów przebywających w szpitalu są odsyłani do lekarza rodzinnego po receptę na lek, który jest przez chorego przyjmowany, ale którego nie ma w aptece szpitalnej. Wówczas w systemie znajdzie się informacja o wydanej zaocznie recepcie.

Takie sytuacje, zdaniem NFZ, nie powinny mieć miejsca, bo Fundusz płaci szpitalowi za kompleksowe świadczenie. Pacjent nie może usłyszeć, że jakiegoś leku nie ma w aptece szpitalnej.

Czytaj też. NFZ o stosowaniu ordynacji lekowej bez obecności pacjenta

Dolnośląski NFZ skontrolował świadczenia za I kwartał 2013 r. - 3774 wpisy w systemie zostały zakwestionowane. Wartość zakwestionowanych świadczeń wyniosła ponad 10,2 mln zł. Po korektach liczba ta zmniejszyła się o 26 proc. 

Więcej: www.gazetawroclawska.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum