×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ przypomina o zasadach transportów międzyszpitalnych

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 09 listopada 2020 08:56Zaktualizowano: 09 listopada 2020 09:02

Podejmując decyzję dotyczącą rodzaju transportu, należy pamiętać o pacjentach wymagających transportu zarówno ze wskazań niezwiązanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, jak i wykazujących objawy choroby COVID-19 - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ przypomina o zasadach transportów międzyszpitalnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 Fundusz przypomina o spoczywającym na świadczeniodawcach, zarówno udzielających świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jak i szpitalnych, obowiązku zapewnienia pacjentom transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym lub w sytuacjach wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

"Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż zespoły transportowe COVID-19 są przeznaczone do transportu osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, która powinna być hospitalizowana w podmiocie leczniczym, na który został nałożony obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, bądź też została skierowana do izolacji domowej lub izolatorium" - wskazuje NFZ.

Fundusz przypomina, że "zespoły te nie mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2".

W razie konieczności transportu pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2, spełniającego kryteria kwalifikacji do transportu realizowanego przez zespół transportu medycznego, transport między szpitalami włączonymi do systemu zabezpieczenia COVID-19 powinien być zrealizowany przez zespół transportu medycznego. W sytuacjach tego wymagających możliwe jest również wykorzystanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W przypadku konieczności przetransportowania pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w zależności od miejsca jego pobytu oraz celu transportu, powinien on zostać zrealizowany przy wykorzystaniu: transportu w POZ (od miejsca pobytu pacjenta do szpitala), transportu sanitarnego w leczeniu szpitalnym (od szpitala do miejsca zamieszkania pacjenta lub - w niektórych przypadkach - do innego szpitala) oraz zespołu transportu medycznego (między szpitalami).

"Pacjenci wymagający transportu, a niezakażeni wirusem SARS-CoV-2, transportowani są na dotychczasowych zasadach, z zachowaniem środków ostrożności i poszanowaniem zasad bezpieczeństwa" - dodaje NFZ.

PAP - Olga Zakolska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum