NFZ przypomina o wyrobieniu karty EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

Autor: NFZ, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 18:05

Narodowy Fundusz Zdrowia zamieścił na swoich stronach internetowych informację, w której przypomina o konieczności wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej w razie choroby lub wypadku na wakacjach polski pacjent będzie mógł korzystać z publicznej służby zdrowia państwa, w którym wypoczywa.

NFZ przypomina o wyrobieniu karty EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje
Są przypadk, w których EKUZ może jednak nie wystarczyć. Warto się z nimi zapoznać. Fot. Chris Sampson/Flickr (CC BY 2.0)

Niebieska, plastikowa karta potwierdza, że można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w państwach: Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

W praktyce oznacza to, że świadczenia publicznej opieki zdrowotnej państwa, w którym się wypoczywa lub spędza wakacje, będzie udzielane na tych samych warunkach, co ubezpieczonym obywatelom tego państwa.

Jednocześnie NFZ zastrzega, że trzeba mieć świadomość, iż zakres świadczeń dostępnych za granicą może być szerszy od tych udzielanych w Polsce bądź węższy. Na przykład w Austrii w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie.

Przypomnijmy, że zakres uprawnień przysługujących na podstawie EKUZ wynika z przepisów koordynacyjnych, ubezpieczony i członkowie jego rodziny przebywający w innym państwie członkowskim UE/EFTA są uprawnieni do korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które z powodów medycznych stają się niezbędne.

- Przez pojęcie "świadczenia niezbędnego" należy rozumieć każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia w jakim znajduje się pacjent tak, aby nie musiał on wracać do swojego państwa właściwego celem uzyskania leczenia -  tłumaczyła nam minionego lata (lipiec 2018 r.) Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ.

- Unijne przepisy nie zapewniają np. pokrycia kosztów międzynarodowego transportu medycznego na podstawie EKUZ oraz obowiązujących w niektórych państwach członkowskich dopłat pacjenta za świadczenia medyczne (tzw. współpłacenie za wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu, transport karetką czy ratownictwo górskie). Dlatego w takich przypadkach należy rozważyć wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia - zwracała uwagę rzeczniczka NFZ.

Czytaj też: Wyjeżdżasz na urlop za granicę? EKUZ może nie wystarczyć

NFZ informuje też, że od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna trzy lata. To dwukrotnie dłużej niż dotychczas. Trzyletni okres ważności karty dotyczy zatrudnionych oraz osób prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą. Dla dzieci (do ukończenia 18 lat) i emerytów EKUZ jest wydawany aż na pięć lat.

Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum