NFZ przedstawia wzór umowy w sprawie usytuowania izolatorium

Autor: PAP,NFZ/Rynek Zdrowi • • 01 kwietnia 2020 14:44

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił na swoich stronach internetowych przykładowy wzór umowy dotyczącej izolatorium. Izolowani w związku z koronawirusem pacjenci będą tam mieć zapewnioną opiekę medyczną, zakwaterowanie i posiłki.

Wzór umowy określa prawa i obowiązki podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz podmiotu, w którego obiekcie zorganizowane ma zostać izolatorium. Fot. Flickr/Abel Cheung (CC BY-SA 2.0)

Wzór umowy określa prawa i obowiązki podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz podmiotu, w którego obiekcie zorganizowane ma zostać izolatorium. W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki czy sanatoria.

Izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych.

Izolatoria mają znajdować się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami.

Izolowany pacjent ma mieć zapewniony osobny pokój z łazienką; opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, a także trzy posiłki dziennie.

Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Więcej: nfz.gov.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum