NFZ: pobieranie kaucji za brak druku RMUA jest bezprawne

Z żądaniem zapłacenia kaucji za wizytę u specjalisty oraz pełną opłatą za badania i leki refundowane mogą spotkać się pacjenci, którzy na wizytę do lekarza przyszli bez druku RMUA. Tymczasem NFZ podkreśla, że pobieranie opłat od ubezpieczonych jest bezprawne.

Lekarze zatrudnieni w plaówkach zrzeszonych w Pomorskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, żądają od pacjentów aktualnego druku ZUS RMUA. Kiedy chory nie ma go przy sobie, musi zapłacić kaucję za poradę specjalisty, która jest zwracana, gdy w ciągu 7 dni pacjent przedstawi dowód ubezpieczenia. Opłaty wynoszą od 50 do 60 zł. Bez zaświadczenia o ubezpieczeniu lekarz nie wypisze również skierowania na bezpłatne badanie ani recepty na lek refundowany.

Dyrektorzy przychodni wyjaśniają, że zaostrzenie rygorów wymusił NFZ, który nie płaci za leczenie osób nieubezpieczonych i skrupulatnie kontroluje refundację leków. Za przepisanie ich osobie nieuprawnionej lekarze płacą kary.

Fundusz ostrzega jednak, że powyższe działania są bezprawne. Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) świadczeniodawca powinien dać ubezpieczonemu 7 dni na przedstawienie dowodu ubezpieczenia, a w przypadku leczenia szpitalnego 30 dni. Dopiero po upływie tego terminu pacjent, który wymaganego dowodu nie dostarczy, może zostać obciążony kosztami.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych