NFZ: pacjent nie może żądać zaprzestania przetwarzania danych przez Fundusz

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2018 14:05

NFZ opublikował komunikat dla świadczeniobiorców w sprawie żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych bądź odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przetwarzanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych osobowych odbywa się zatem na podstawie przepisów prawa - wskazuje Fundusz. Fot. Archiwum

NFZ przypomina, że działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych wskazanych w tej ustawie podmiotów (m.in. pacjentów - świadczeniobiorców).

"Przetwarzanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych osobowych odbywa się zatem na podstawie przepisów prawa oraz ma na celu m.in. kontrolę przestrzegania zasad: legalności, gospodarności, rzetelności i celowości udzielania świadczeń zdrowotnych" - czytamy w komunikacie. 

Każda osoba może wystąpić do administratora z żądaniem zaprzestania przetwarzania jej danych osobowych, uzasadniając żądanie swoją szczególną sytuacją. Według NFZ żądanie takie nie jest jednak dopuszczalne, gdy przetwarzanie prowadzone jest na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum