Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2021 13:35

NFZ skontrolował szpital w Pszczynie - to tam zmarła kobieta w 22. tygodniu ciąży. W środę, 1 grudnia, prezes Funduszu mówił o wynikach postępowania. Na szpital nałożono karę w wysokości ok. 650 tys. złotych. Z kolei zalecenia po kontroli obejmują wdrożenie odpowiednich procedur, szkolenia oraz przeprosiny i wypłatę zadośćuczynienia rodzinie zmarłej pacjentki.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • NFZ podsumował wyniki kontroli szpitala w Pszczynie, gdzie w wyniku wstrząsu septycznego zmarła 30-letnia kobieta w 22. tygodniu ciąży 
  • - Nasza kontrola wykazała szereg nieprawidłowości zarówno organizacyjnych ale także nieprawidłowości w postępowaniu medycznym - mówił dziś prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak
  • Wskazano, że w momencie wystąpienia wstrząsu septycznego nie wdrożono działań odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej
  • RPP zalecił szpitalowi, by przeprosił rodzinę pacjentki i wypłacił zadośćuczynienie
  • Z kolei NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. złotych

Kontrola NFZ w Pszczynie wykazała szereg nieprawidłowości

Kontrolę w szpitalu w Pszczynie NFZ rozpoczął na początku października. O wynikach postępowania mówił 1 grudnia na konferencji prasowej prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Jak podkreślił NFZ jest instytucją płatnika, który zajmuje się zarówno kontraktowaniem, jak i finansowaniem świadczeń, ale także dba o to, żeby te świadczenia były wykonywane w odpowiednim standardzie jakości.

- Do naszych zadań należy także kontrolowanie realizacji. Przede wszystkim kontrolujemy, czy był odpowiedni zespół i potencjał, który wynika z rozporządzeń ministra zdrowia do realizacji świadczeń, ale także, czy ten przebieg działań medycznych był prawidłowy - poinformował.

- Niestety w tym wypadku opieka nad pacjentką skończyła się tragicznie - kontynuował Nowak. - Nasza kontrola wykazała szereg nieprawidłowości zarówno organizacyjnych ale także nieprawidłowości w postępowaniu medycznym - zauważył szef NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia ponadto nałożył na szpital karę w wysokości ok. 650 tys. złotych. Wyniki kontroli zostaną przekazane prokuraturze.

Czytaj także: Śmierć ciężarnej w Pszczynie. Minister zdrowia zdradził wyniki kontroli NFZ

Lekarze zaszyli mu szpatułkę w brzuchu. Miał ją przez półtora roku

RPP: będziemy wnioskować o przeprosiny i wypłacenie zadośćuczynienia

- Analizując całość zgromadzonej dokumentacji w oparciu o opinie biegłych ekspertów uznaliśmy, że niewątpliwie w tej sprawie doszło do naruszenia praw pacjenta - skomentował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który również był obecny na dzisiejszej konferencji.

W ocenie RPP doszło po pierwsze do naruszenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a także do świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. RPP podał, że te świadczenia zdrowotne powinny być udzielone natychmiast, kiedy to zagrożenie pojawiło się. Świadczenia zdrowotne nie były ponadto udzielane z należytą starannością.

- Stwierdziliśmy również naruszenie praw pacjenta do informacji, do dokumentacji medycznej, a także do godności, jeżeli weźmiemy pod uwagę całość sytuacji - ocenił RPP.

Jeżeli chodzi o nieodpowiadanie wymogom aktualnej wiedzy medycznej, jak wskazał Chmielowiec, wobec pani Izabeli w momencie wystąpienia objawów wstrząsu septycznego nie wdrożono adekwatnych działań, jak również nie wdrożono działań pozwalających na intensywne monitorowanie parametrów życiowych.

Czytaj również: Szpital zawiesił dwóch lekarzy po śmierci ciężarnej

"Pani Izabela nie była rzetelnie informowana o stanie swojego zdrowia"

Doszło również do naruszenia prawa do informacji. - Pani Izabela nie była rzetelnie informowana o stanie swojego zdrowia; nie reagowano także, gdy zgłaszała nasilenie dolegliwości - mówił RPP.

Z kolei, jeśli chodzi o naruszenia w zakresie przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej, w opinii Chmielowca "dokumentacja medyczna nie była prowadzona prawidłowo, zgodnie z przepisami, w sposób rzetelny".

- Nie ma w niej chociażby informacji potwierdzającej bieżący nadzór nad stanem zdrowia pacjentki, w tym również parametrów stanu ogólnego i położniczego - wskazał RPP. W konsekwencji wymienionych nieprawidłowości doszło do zgonu pacjentki.

- Powinniśmy wszyscy zastanowić się, co należy zrobić, aby do takich sytuacji nie dochodziło - zaznaczył Chmielowiec. Dodał, że Rzecznik Praw Pacjenta zawsze w tego typu przypadkach wydaje zalecenia w stosunku do placówki medycznej, co należy zrobić, aby takie sytuacje się nie zdarzyły.

Wśród zaleceń, które zostaną skierowane do placówki, RPP wymienił przede wszystkim wdrożenie licznych działań naprawczych, a także opracowanie i wdrożenie procedur dotyczących zasad postępowania personelu w przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego, w tym określenia ryzyka jego wystąpienia, wczesnego wykrywania oraz natychmiastowego reagowania w celu zminimalizowania jego skutków.

Sprawdź: Zagrożona ciąża. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dla lekarzy

RPP wnosi o przeprowadzenie intensywnych szkoleń

RPP zaleci również wdrożenie zasad postępowania w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu kobiety i stosowania w praktyce indywidualnego planu terapeutycznego.

- Wnosimy o przeprowadzenie intensywnych szkoleń w zakresie rozpoznawania wystąpienia wstrząsu septycznego, w tym określenia ryzyka jego wystąpienia i minimalizowania jego skutków, szkoleń w zakresie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej oraz szkoleń w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej w sposób rzetelny i kompletny, zgodnie z przepisami ustawy oraz stosownych rozporządzeń - wskazał RPP.

- Ponadto będziemy wnioskować do placówki medycznej o przeproszenie rodziny pacjentki oraz rozważenie wypłaty zadośćuczynienia z tytułu zawinionego naruszenia praw pacjenta - podsumował Chmielowiec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum