NFZ o badaniach "spornych" między szpitalem a lekarzem POZ

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2017 08:56

Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego wystąpiło do NFZ o wykładnię przepisów regulujących obowiązki lekarzy POZ i szpitali w zakresie finansowania badań w przypadku konieczności hospitalizacji chorego.

NFZ o badaniach "spornych" między szpitalem a lekarzem POZ
Z powodu braku wyników zabiegu odwołać nie wolno. Fot. archiwum

Sabina Bigos-Jaworowska, prezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski zwraca uwagę, że narasta problem przerzucania się odpowiedzialnością za wykonanie badań wówczas, gdy pacjent ma być hospitalizowany. Jej zdaniem taka sytuacja, to wynik coraz mniejszej pieniędzy w systemie w stosunku do zadań i konieczność oszczędzania zarówno przez lekarzy POZ, jak i szpitale.

NFZ w wykładni cytowanej przez Dziennik Polski wyjaśnia, że lekarz POZ, kierując pacjenta do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i przekazania do szpitala wyników niezbędnych badań diagnostycznych.

W przypadku zakwalifikowania pacjenta na oddział szpitalny, w tym także na leczenie operacyjne, wszystkie inne badania dodatkowe odbywają się w warunkach szpitalnych.

Rafał Janiszewski, ekspert do spraw szpitali, podkreśla, że z powodu braku wyników zabiegu odwołać nie wolno. Jednocześnie potwierdza wykładnię NFZ.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum