NFZ nie dopłaci do transportu pacjenta do punktu szczepień

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2021 09:10

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To samorządy mają płacić za transport na szczepienie.

NFZ nie dopłaci do transportu pacjenta do punktu szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zarządzenie usuwa z rozliczeń z placówkami produkt: Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w punkcie szczepień z uwzględnieniem transportu pacjenta na szczepienie. Innymi słowy Fundusz nie będzie dopłacał za transport pacjenta do szczepień.

„Powyższe wynika z tego, że transport sanitarny pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej jest świadczeniem gwarantowanym, udzielanym świadczeniobiorcy bezpłatnie, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia – do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, a także z tego, że transport osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 może być realizowany i rozliczany przez JST" – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

„Zaproponowane rozwiązanie jest zbieżne ze stanowiskiem prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyrażonym w piśmie z dnia 14 stycznia 2021 r., znak: WT.5403.1.2021.AW.2.” – dodano w uzasadnieniu

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum