NFZ: lekarze mieli czas na zapoznanie się z zarządzeniem dot. wyrobów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2014 12:14

Jak już pisaliśmy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz, zaapelował do ministra zdrowia o wydanie komunikatu dla lekarzy ws. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ. Fundusz odpowiada.

NFZ: lekarze mieli czas na zapoznanie się z zarządzeniem dot. wyrobów medycznych

Nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, dotyczące m.in. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w te wyroby ukazały się w ostatnich dniach ubiegłego roku.

"Sposób ich wprowadzania oraz brak kampanii informacyjnej ze strony Ministerstwa Zdrowia spowodował chaos w pracy lekarzy, a przede wszystkim utrudnienie dla ich pacjentów - uznał prezes NRL.

Przypomniał, że 6 grudnia ubiegłego roku minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (opublikowane 17 grudnia 2013 r.), które weszło w życie 1 stycznia 2014 r., z zaledwie 14 dniowym vacatio legis, oraz rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy, którego wejście w życie odroczono do dnia 1 lipca 2014 roku.

Dodał, że zarządzenie NFZ ws. określenia warunków umów z lekarzami dotyczących wystawiania zleceń dla pacjentów na wyroby medyczne ukazało się dopiero 24 grudnia.

NFZ utrzymał w nim dotychczasowe wzory zleceń, ale nałożył na lekarzy obowiązek wprowadzenia zmian w wystawianym zleceniu i wpisywanie w nim nazwy, grupy i liczby porządkowej wyrobu z nowego wykazu. W poprzednim wykazie wyroby były opisane kodem i ten kod lekarz wpisywał do zlecenia.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zarządzenie NFZ weszło w życie kilka dni przed końcem roku, więc lekarze mieli czas na zapoznanie się z nim.

- Określa ono, że do lipca pozostaje dotychczasowy wzór zlecenia, jednak ponieważ od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz wyrobów, to lekarze zgodnie z nim na zleceniu muszą wpisywać nazwę, grupę i liczbę porządkową wyrobu medycznego - wyjaśnił Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum