×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ: jak starać się o leczenie za granicą

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl05 grudnia 2012 16:42

Media poinformowały o przypadku pacjenta, który nie może skorzystać z terapii brentuksymabem vedotin (adcetris), stosowanym w leczeniu chłoniaka ziarniczego (chłoniak Hodgkina), ponieważ lek nie jest jeszcze refundowany w Polsce. Od 1 stycznia 2012 roku decyzja o objęciu refundacją leku zapada na wniosek podmiotu odpowiedzialnego.

NFZ: jak starać się o leczenie za granicą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Chory nie może również skorzystać z leku w ramach chemioterapii niestandardowej. Zgodnie z przepisami ustawy o refundacji leków, w ramach chemioterapii niestandardowej mogą być stosowane tylko te leki, które zostały dopuszczone do obrotu przed 31 grudnia 2011 roku. Adcetris został zarejestrowany w procedurze centralnej przez EMA w październiku 2012 roku.

W tej sytuacji chory został poinformowany przez łódzki oddział NFZ o możliwości ubiegania się o leczenie planowane za granicą.

Jak przypomina płatnik, każdy pacjent ma takie prawo. - Pacjent został poinformowany o zasadach takiego leczenia. Informacje te są publicznie dostępne na stronach NFZ, łącznie z wnioskiem o leczenie - mówi Anna Leder z biura prasowego OW NFZ w Łodzi.

Podstawą prawną do ubiegania się o leczenie za granicą są art. 25 i 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej. Tryb składania oraz sposób rozpatrywania wniosku do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. oraz zmieniające z dnia 23 lipca 2008r. (Dz.U. z 2008r., nr 143, poz. 897).

We wniosku składanym do NFZ lekarz wnioskujący - z tytułem profesora lub dr hab. - wskazuje sposób leczenia.

Jak informuje Anna Leder wniosek pacjenta w tej sprawie nie wpłynął jeszcze do płatnika.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze