NFZ będzie nakładał kary na pracodawców?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 10:30

Firma, która nie wyrejestruje byłego pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego, zapłaci za niego składkę, tak jakby go nadal zatrudniała.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, taka kara dla niezdyscyplinowanych firm znajdzie się w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. NFZ twierdzi, że bez tego zapisu nie uda się udostępnić online wiarygodnej bazy ubezpieczonych, o którą walczą lekarze.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni obiecał lekarzom, że do 20 stycznia zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Pozwoli to udostępnić lekarzom online wykaz ubezpieczonych, na co dzisiaj prawo nie zezwala.

Jak podaje DGP, w nowelizacji znajdzie się zapis zaproponowany przez NFZ, zgodnie z którym pracodawcy będą karani za niewyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego pracownika, z którym rozwiązali stosunek pracy. Obecnie braki w dokumentacji ubezpieczonych w NFZ dotyczą trzech milionów osób zgłoszonych kiedyś do ubezpieczenia, których status nie jest Funduszowi znany.

Oprócz zmian w prawie potrzebne są jeszcze pieniądze na stworzenie systemu informatycznego, dzięki któremu lekarze będą mieli dostęp online do bazy NFZ. Fundusz będzie potrzebował na to około 10 mln zł.

Więcej: http://edgp.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum