×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Można odzyskać pieniądze z ZUS. Czas do 1 czerwca

Autor: oprac. KK • Źródło: Zakład Ubezpieczeń SpołecznychOpublikowano: 29 maja 2023 19:24

ZUS przypomina o możliwości zwrotu pieniędzy z nadpłaconej składki zdrowotnej. 1 czerwca 2023 mija czas na złożenie wniosku w tej sprawie.

Można odzyskać pieniądze z ZUS. Czas do 1 czerwca
Można odzyskać pieniądze z ZUS. Czas do 1 czerwca Fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Można odzyskać pieniądze z ZUS. Czas do 1 czerwca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że jeśli po rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej okaże się, że została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot (chyba że masz zaległości za składki lub nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego).

- Informujemy, że złożenie wniosku o zwrot nadpłaty jest uprawnieniem płatników składek, a nie obowiązkiem. Czas na podjęcie decyzji o jego podpisaniu i wysłaniu upływa 1 czerwca - podkreśla ZUS.

Jeżeli wniosek o zwrot nadpłaty zostanie wypełniony i złożony do 1 czerwca 2023 roku, ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

- Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku - wyjaśniono w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o zwrot do ZUS. Koniecznie sprawdź numer konta

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia powinien zostać utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem (wniosek o zwrot na PUE jest udostępniony w widoku Dokumenty i wiadomości, sekcja Dokumenty robocze).

- Przed podpisaniem i wysłaniem koniecznie jest potwierdzenie numeru rachunek bankowego, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunek bankowy, na który powinien być dokonany zwrot nie jest zapisany na koncie w ZUS, aby go dodać należy złożyć dokument ZUS ZBA – Informacja o numerach rachunków bankowych płatnia składek - przypomina ZUS.

Dodajmy, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy płatnika, jeżeli w 2022 roku w jego przypadku stosowana była jedna z poniższych form opodatkowania:

  • zasady ogólne – podatek według skali,
  • zasady ogólne – podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze