Morawiecki o wyroku TK: nie dotyczy wad płodu wpływających na zdrowie i życie kobiety

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 14:00

Wyrok nie dotyczy wad płodu w jakkolwiek sposób wpływających na zdrowie i życie kobiety - powiedział w czwartek (29 października) premier Mateusz Morawiecki, pytany przez dziennikarzy o stosowanie orzeczenia TK, który uznał, że aborcja w przypadku wad rozwojowych płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Morawiecki o wyroku TK: nie dotyczy wad płodu wpływających na zdrowie i życie kobiety
Premier Mateusz Morawiecki Fot. KPRM

- Warto zadać pytanie o co toczy się spór - rozważał premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem "w pewnym przybliżeniu można powiedzieć, że jest o to spór o to, żeby dzieci z zespołem Downa mogły się urodzić". 

Morawiecki przywołał przedstawione w środę stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy, który miał - jak ujął to premier - wyrazić opinię, by w odpowiedzialny sposób, ze względu na epidemię, podejść do tego co się dzieje. To nawiązanie do wielotysięcznych demonstracji, które przetaczają się przez polskie miasta w proteście społecznym wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Wyrok nie dotyczy wad płodu w jakkolwiek sposób wpływających na zdrowie i życie kobiety. Ta przesłanka dotycząca ewentualnej terminacji jest w rękach kobiet - twierdził premier, interpretując wyrok TK.

Według premiera "tę przesłankę, co jest zgodne ze zdaniem prezydenta, należy doprecyzować". - Ona nie jest częścią wyroku, wszędzie tam gdzie zdrowie kobiety jest zagrożone, nie ma zastosowania - powiedział Morawiecki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum