Mobbingowani lekarze coraz częściej szukają pomocy

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 10:50

Do rzeczników praw lekarzy coraz częściej zgłaszają się lekarze, aby dochodzić swoich praw. Wśród skarg pojawiają się najczęściej zarzuty o agresję ze strony pacjentów, mobbingowanie przez przełożonych oraz groźba utraty pracy.

 Mobbingowani lekarze coraz częściej szukają pomocy
Lekarze uważają, że coraz częściej pojawiają się przypadki agresji fizycznej. Skarżą się też na naruszenie dobrego imienia poprzez wpisy w internecie. Fot. Archiwum

Warszawska Izba Okręgowa w ciągu kilku ostatnich miesięcy rozpatrywała ponad 40 wniosków. Wcześniej były to pojedyncze przypadki. Jak podaje Rzecznik  Praw Lekarza sprawy dotyczą m.in.: mobbingu młodych lekarzy przez przełożonych, konfliktów na linii pracownik-pracodawca czy też agresji ze strony pacjentów - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Lekarze zgłaszają też inne problemy, o których mówią przedstawiciele warszawskiej izby. Zaliczają do nich: naruszanie prawa lekarza do diagnozowania i leczenia zgodnie z wiedzą medyczną. Zdarza się, że lekarzowi jest narzucany konkretny sposób kuracji albo z powodu braku pieniędzy w placówce nie może on przeprowadzić odpowiedniej diagnozy.

Jeśli chodzi o kontakty z pacjentami, lekarze uważają, że coraz częściej pojawiają się przypadki agresji fizycznej. Lekarze skarżą się też na naruszenie dobrego imienia poprzez wpisy w internecie.

W warszawskiej izbie lekarskiej od czerwca 2018 r. oprócz porad uruchomiono pomoc prawną. Obecnie trwają prace nad stroną internetową, na której lekarze będą mogli znaleźć odpowiedzi na wiele często powtarzających się pytań.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum