Mnożą się projekty dotyczące in vitro

Autor: Rzeczpospolita, AK/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2009 16:22

Niezależnie od zespołu PO do spraw ustawy bioetycznej przy premierze, który zakończył prace, w klubie Platformy powstał nowy projekt ustawy, a nawet kilka jego wersji

– To decyzja polityczna, która zależy od premiera – mówi dziennikowi prof. Waldemar Kuczyński z Kliniki Leczenia Niepłodności Małżeńskiej w Białymstoku, który uczestniczy w pracach nad projektem nowej ustawy. – Od niego zależy, czy pójdziemy w kierunku liberalnym tak daleko, jak dalece pozwala rozsądek, czy otrzyma poparcie ortodoksyjny projekt Gowina i radykalnego skrzydła Kościoła Rzymskokatolickiego.

Prof. Kuczyński nie chce zdradzić szczegółów alternatywnego projektu. W jego przekonaniu należy ograniczyć nie dostęp do metody in vitro, ale zakres jej stosowania...

– Na przykład w wypadku bardzo młodych kobiet nie należy tworzyć zarodków w nieograniczonej ilości, ale dać taką możliwość kobietom w wieku, kiedy szanse przyjęcia ich przez organizm są już mniejsze.

Naukowiec opowiada się za diagnostyką preimplantacyjną zarodków, ale tylko w tych wypadkach, gdy para jest obciążona schorzeniami genetycznymi. Za słuszne uznaje przyznanie prawa do in vitro nie tylko małżeństwom.

Tworzenie większej liczby zarodków i ich zamrażanie przewiduje również rekomendacja przygotowana przez zespół PO do spraw oceny ustawy bioetycznej kierowany przez posłankę Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO). Zarodki nadliczbowe nie mogłyby być niszczone, ale jedynie adoptowane.

Jarosław Gowin od początku był przeciwny tworzeniu i zamrażaniu tzw. zarodków nadliczbowych.

– W takiej sytuacji trudno będzie osiągnąć kompromis –  mówi Gowin. – Na pewno potrzebna będzie gruntowna dyskusja w klubie.

Ten zbiera się za dwa tygodnie, a w przyszłym tygodniu wyniki prac zespołu Kidawy-Błońskiej ma otrzymać prezydium klubu. Poseł Gowin już wcześniej nie wykluczał, że z powodu zróżnicowania opinii w PO może przedstawić swój projekt nie jako klubowy, ale grupy posłów.Większość polityków PO spodziewa się właśnie takiego scenariusza. Ale najpierw szykują się na konfrontację. Tymczasem, jak pisaliśmy wcześniej, w piątek premier Donald Tusk zaapelował o debatę publiczną w sprawach drażliwych - zapłodnienia in vitro, testamentu życia i eutanazji.

– Zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem, aby rozmawiali ze sobą o optymalnym kształcie zarówno ustawy dotyczącej in vitro, jak i o tym, co będzie budziło coraz większe emocje - o testamencie życia, czy o wersjach bardziej radykalnych, w których pojawiają się postulaty eutanazyjne – powiedział premier podkreślając, że jest zdecydowanym zwolennikiem tego, „aby - bez emocji i wojny politycznej - pracować nad kwestią in vitro, testamentu życia oraz eutanazji”

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum