Mniejszy zasiłek chorobowy i rewolucja L4 w 2022 roku. Zaszły ważne zmiany

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, ZUS16 maja 2022 21:39

Rewolucja w ZUS w 2022 roku stała się faktem. Nowe zasady dotyczą zwolnień lekarskich i zasiłku chorobowego. Co się zmieniło? W skrócie: na zwolnieniu można przebywać krócej, a zasiłek na L4 jest znacznie mniejszy.

Mniejszy zasiłek chorobowy i rewolucja L4 w 2022 roku. Zaszły ważne zmiany
Mniejszy zasiłek chorobowy i zmiany w L4 w 2022 roku. Zaszły ważne zmiany Fot. Shutterstock
  • Z]wolnienie lekarskie i L4 po nowemu. Łącznie w całym ubiegłym roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu ich choroby
  • Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu do 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc.
  • Warto przy tej okazji pamiętać, że w 2022 roku w L4 zaszły rewolucyjne zmiany. Nowe są zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy
  • Najważniejsza zmiana to ta, że do 182 dniowego okresu zasiłkowego są wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni. 

Zwolnienie lekarskie i zasiłek w 2022 roku. W ubiegłym roku L4 na 11,7 dnia

ZUS podsumował zwolnienia lekarskie. Łącznie w całym ubiegłym roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu ich choroby,

- Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. W przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W rejestrze zwolnień lekarskich są także zapisywane zaświadczenia lekarskie wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym chorym członkiem rodziny. Ponadto zwolnienia lekarskie są wystawiane osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła 282,5 mln dni, na które lekarze wystawili 24,6 mln zaświadczeń.

Zwolnienia lekarskie. Na co Polacy najczęściej biorą L4?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Stanowiły prawie 17 proc. absencji.

Na co Polacy najczęściej biorą L4?

  • Choroby związane z ciążą, porodem i połogiem.Stanowiły prawie 17 proc. absencji
  • Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy spowodowały choroby układu mięśniowo-szkieletowego
  • Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.).

- W rejestrze zwolnień lekarskich uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. Usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest bowiem również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji - dodają przedstawiciele ZUS. 

Jak wyliczają, w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z powodu COVID-19 na łączną liczbę 4,2 mln dni. Lekarze wystawili także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z COVID-19 np.: powikłania i rehabilitacja po COVID. W 2021 r. było 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji.

Krótsze L4 i niższy zasiłek chorobowy w 2022 roku. Łatwo wpaść w pułapkę

Przypomnijmy, że od nowego roku weszły w życie ogromne zmiany w zwolnieniach lekarskich i zasiłku chorobowym. Przede wszystkim od 2022 bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie ma między nimi przerwy, która przekracza 60 dni

Zasiłek chorobowy może być wypłacany w ciągu roku nie dłużnej niż przez:

  • 182 dni
  • albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Wcześniej było tak: Do końca ubiegłego roku sumowane były zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tę samą chorobę – tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach, gdy zwolnienia były wystawiane na inną jednostkę chorobową. Wtedy okres zasiłkowy wyliczany był na nowo (w zasadzie wystarczył dzień przerwy między L4).

Od 2022 roku jest tak: Od stycznia nie ma znaczenia na co chorujemy, ponieważ każde kolejne zwolnienie, gdy przerwa między nimi nie przekracza 60 dni, jest sumowane aż do wyczerpania rocznego zasiłku chorobowego.

- Jeżeli ubezpieczony wykorzysta cały zasiłek chorobowy i nadal będzie niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej jest niezdolna do pracy, ale rokuje odzyskanie zdolności w tym terminie – informuje ZUS.

Od tej reguły są wyjątki. Jeśli niezdolność do pracy wynika z ciąży, wówczas do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność wystąpiła w trakcie ciąży.

To niejedyne zmiany w zasiłku chorobowym od 2022 roku. Kolejne dotyczą m.in. wzrostu zasiłku za pobyt w szpitalu, zmian w zasiłku macierzyńskim oraz opóźnień w regulowaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum