Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 04-12-2018 12:42

Mniej nauczycieli korzysta z ulopu dla poratowania zdrowia - to skutek zmiany przepisów

W ciągu ostatniego roku znacząco spadła liczba urlopów nauczycielskich dla poratowania zdrowia. Zdaniem ekspertów to pokłosie zmiany przepisów dot. uprawnień do kierowania na taki urlop. Od roku decyduje o tym lekarz medycyny pracy, a nie pierwszego kontaktu, jak wcześniej.

Od roku na taki urlop kieruje już tylko lekarz medycyny pracy Fot. Archiwum

Z danych Systemu Informacji Oświatowej, wynika, że do 30 września br. liczba nauczycieli korzystających z urlopu dla poratowania zdrowia wyniosła ok. 10,5 tys. Oznacza to spadek o 2,3 tys. osób w porównaniu z rokiem poprzednim w tym samym okresie - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem części ekspertów uszczelnienie tego świadczenia było bardzo ważne, bo jeszcze w ubiegłym roku wystarczyło powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu o poczuciu wypalenia zawodowego. Obecnie taka argumentacja lekarzowi medycyny pracy już nie wystarczy.

Zmiana może przynieść istotne oszczędności samorządom, które nie muszą płacić wynagrodzenia zasadniczego osobie korzystającej z rocznej przerwy w pracy. Dodatkowo odpada konieczność zatrudniania innego nauczyciela na zastępstwo.

Więcej: www.gazetaprawna.pl