Psychoterapia. Ministerstwo Zdrowia stawia na specjalizację, środowisko domaga się ustawy o zawodzie

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 18:00

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić specjalizację z psychoterapii. Środowisko protestuje tłumacząc, że utrudni to dostęp do opieki i podkreśla, że nie jest potrzebna specjalizacja, a konieczne jest wprowadzenie ustawy o zawodzie psychoterapeuty.

Psychoterapia. Ministerstwo Zdrowia stawia na specjalizację, środowisko domaga się ustawy o zawodzie
Będzie nowa specjalizacja psychoterapeuty? Środowisko oczekuje ustawy o zawodzie Fot. PAP/Artur Reszko
 • Ministerstwo Zdrowia zakłada utworzenie nowej dziedziny specjalizacji: psychoterapii
 • Projekt nowelizacji rozporządzenia, który trafił do konsultacji publicznych, był przedmiotem dyskusji w trakcie posiedzenia (28 listopada) Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
 • Strona społeczna wskazywała, że rozporządzenie ministra zdrowia to droga, która doprowadzi do "pogorszenia dostępu do psychoterapii"
 • Podkreślała też, że nie jest potrzebna specjalizacja, a konieczne jest rychłe przygotowanie ustawy o zawodzie psychoterapeuty

Psychoterapeuta. Ministerstwo Zdrowia chce specjalizacji, środowisko ustawy o zawodzie

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych rozporządzenie zakładające utworzenie nowej dziedziny specjalizacji: psychoterapii. Proponowanym zmianom poświęcono poniedziałkowe (28 listopada) posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

Licznie zgromadzona na obradach strona społeczna wypowiadała się zdecydowanie negatywnym tonem o nowym rozwiązaniu podkreślając, że "dostęp do psychoterapii ulegnie pogorszeniu". 

Wskazywała m.in., że rozporządzenie jest "wadliwe", ponieważ "pozbawi uprawnień dotychczasowych psychoterapeutów, którzy pracują na podstawie przyznanych certyfikatów". Wyliczano, że takich osób jest ok. 10 tys., a "w pierwszym roku na specjalizacji zakłada się jedynie 100 miejsc".

Dopytywano w szczególności, czy certyfikowani psychoterapeuci będą mogli nabyć specjalizację z "automatu", na podstawie dotychczasowych uprawnień. Podkreślano również, że "specjalizacja jest niebezpieczną ścieżką uzyskania uprawnień na zawsze, bez późniejszej weryfikacji pracy".

W zdecydowanej większości wypowiedzi zwracano uwagę, że potrzebne jest przede wszystkim wprowadzenie ustawy o zawodzie psychoterapeuty, aby "uregulowała tak ważny zawód", a nie proponowane obecnie przez resort zdrowia wprowadzanie rozporządzenia o specjalizacji. 

Ustawa o zawodzie psychoterapeuty

Przewodnicząca Zespołu Marta Golbik (KO) dopytywała przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia "czy wobec tylu głosów sprzeciwu są jakiekolwiek głosy poparcia tego rozporządzenia, a także czy możliwe są prace nad ustawą o zawodzie psychoterapeuty".

Edyta Gadomska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia przyznała, że "pozytywne głosy również docierają do resortu". Tłumaczyła, że do 15 grudnia trwają konsultacje tego projektu i "to jest właśnie ten czas na zgłaszanie uwag i wątpliwości".

Wyjaśniała, że Ministerstwo Zdrowia zakłada "uznać równoważność certyfikatu psychoterapeuty z tytułem specjalisty".

- Dajemy gwarancję, że wszystkie osoby, które są już w systemie, mają uprawnienia, będą mogły nadal pracować w zawodzie i zostaną uznane na równi ze specjalistami - wyjaśniała. 

Podkreślała też, że dzięki specjalizacji wzrosną  zarobki, ponieważ nastąpi wyższe zaszeregowanie psychoterapeutów jako specjalistów we wprowadzonej 1 lipca tabeli płac.

Środowisko kontrowało natomiast, że większość psychoterapeutów w systemie pracuje na kontraktach i samo przesunięcie w grupie zaszeregowania nic nie zmienia. Dopytywało skąd wziąć pieniądze dla pozostałych specjalistów na etatach, "bo widać, jak wychodzi wdrażanie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach".

Podsumowując dyskusję wicedyrektor Gadomska podkreśliła, że "wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane".

- Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia - dodała.

Nowa specjalizacja medyczna: psychoterapeuta

Przypomnijmy, że zgodnie z konstultowanym rozporzadzeniem specjalizacja z psychoterapii będzie dostępna dla osób, które uzyskały tytuł magistra po ukończeniu studiów na kierunkach:

 • lekarskim,
 • pielęgniarstwa,
 • psychologii,
 • pedagogiki,
 • socjologii,
 • resocjalizacji.

W rozporządzeniu wskazano, iż szkolenie specjalizacyjne będzie prowadzone w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra zdrowia. Ma go opracować zespół ekspertów, powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

- Osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych i związanych z nimi zaburzeń somatycznych poprzez nawiązywanie szczególnej relacji interpersonalnej nazywanej relacją psychoterapeutyczną, umożliwiająca zaistnienie procesu psychoterapeutycznego, w którym język jest zasadniczym sposobem komunikacji - czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo Zdrowia wylicza, że posiadane umiejętności po zakończeniu nowej specjalizacji umożliwią m.in.:

 • rozpoznawanie objawów zaburzeń psychicznych,
 • diagnozowanie potrzeb terapeutycznych w tym zakresie,
 • wypracowania u pacjentów umiejętności przezwyciężania kryzysów psychicznych oraz zmiany sposobów przeżywania, poznawania i zachowania,
 • monitorowanie postępów w procesie terapii,
  nawiązywanie relacji psychoterapeutycznej niezbędnej do wytworzenia i
 • podtrzymania u pacjenta woli współpracy i zaangażowania w terapię.

Projekt rozporządzenia dotyczącego zawodu psychoterapeuty do pobrania poniżej. 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum