Ministerstwo nie chce ugody z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2017 11:32

Grupa opiekunów dorosłych niepełnosprawnych złożyła w sądzie wezwanie do próby ugodowej skierowane do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. wypłaty zaległych świadczeń. Resort twierdzi, że brak podstaw do ugody. Sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 Ministerstwo nie chce ugody z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych
Resort rodziny, kierowany przez Elżbietę Rafalską, nie chce ugody z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych. Fot. rafalska.eu

Opiekunowie domagali się od resortu rodziny wypłaty zaległych świadczeń, które stracili z powodu niekonstytucyjnej ustawy z 2012 r. 10 sierpnia br. skarb państwa odrzucił tę propozycję, a opiekunowie zapowiedzieli pozew w trybie spornym.

Reprezentująca resort rodziny mec. Magdalena Kwiatkowska oświadczyła, że nie ma podstaw do zawarcia ugody. Jej zdaniem opiekunowie nie powinni domagać się odszkodowań od ministra rodziny, tylko od Sejmu, bo to on uchwala ustawy. Przekonywała również, że roszczenie się przedawniło.

Mec. Sławomir Waliduda, reprezentujący grupę opiekunów osób niepełnosprawnych, zapowiada proces w trybie spornym. Kwituje, że jeśli polskie sądownictwo nie przyzna opiekunom racji, ci zwrócą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W 2012 r. Sejm uchwalił ustawę, która odebrała opiekunom dorosłych niepełnosprawnych świadczenie pielęgnacyjne. Zastąpił je uzależniony od kryterium dochodowego specjalny zasiłek opiekuńczym w wys. 520 zł. Ci, którzy kryterium nie spełniają, a zrezygnowali z pracy na rzecz opieki, zostali z niczym.

W innej sytuacji są opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy utracili sprawność przed 18. rokiem życia, i opiekunowie dzieci. Otrzymują niezależne od dochodów świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1406 zł.

W 2013 r. posłowie PiS zaskarżyli niesprawiedliwą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - przypomina Gazeta Wyborcza. W październiku 2014 r. TK uznał, że różnicowanie opiekunów ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność u podopiecznego, jest niekonstytucyjne.

Wyrok do dziś nie został wykonany.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum