Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2014 12:43

Lekarze nie mają obowiązku ujawniać korzyści, które otrzymali od koncernów farmaceutycznych ponieważ Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało rejestr korzyści. Przestał być prowadzony od 2012 roku.

Na pytanie dlaczego, resort odpowiada, że nie ma podstawy prawnej do jego prowadzenia. Ale, to samo ministerstwo postanowiło pozbawić się tej możliwości, likwidując rejestr - donosi TOK FM.

Z ustaleń reportera TOK FM wynika, że rejestr stworzyła i zlikwidowała ta sama osoba - ówczesna minister Ewa Kopacz. Teraz ministerstwo zapewnia, że zmieniony rejestr przywróci, a kwestie prawne ma regulować nowa ustawa o konsultantach.

Jak już pisaliśmy - w myśl tej ustawy - kandydat na konsultanta będzie musiał też podać, czy ma udziały w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, a także czy prowadzi badania naukowe, związane z przedmiotem konsultacji.

Przyszli konsultanci będą również musieli poinformować o darowiznach uzyskanych od podmiotów zainteresowanych wynikiem konsultacji, a także o sponsorowanych wyjazdach zagranicznych i wszelkich innych formach wsparcia. Stosowne oświadczenie składać mają także konsultanci, powołani jeszcze przed przyjęciem nowelizacji - w terminie trzech miesięcy od jej wejścia w życie.

Czytaj też. Sponsoring. Co lepsze: branżowy kodeks czy wiara w obiektywizm lekarzy?

Jednocześnie, w myśl projektu, konsultant będzie mógł odmówić wykonania powierzonego mu zadania, jeśli uzna, że "mogłaby się pojawić uzasadniona wątpliwość co do jego bezstronności".

Więcej: www.tokfm.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum