Ministerstwo Zdrowia: otwierać izby wytrzeźwień!

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 19:46

Taki pomysł zawiera dezyderat do Ministerstwa Zdrowia, nad którym na ostatnim posiedzeniu pochyliła się sejmowa Komisja do Spraw Petycji.

Ministerstwo Zdrowia: otwierać izby wytrzeźwień!
Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić otwieranie izb wytrzeźwień, bo nietrzeźwe osoby dezorganizują pracę SOR–ów. Fot. archiwum

W Polsce funkcjonuje 36 izb wytrzeźwień i od lat liczba ta nie ulega większej zmianie.

Ministerstwo Zdrowia rozpatrzyło dezyderat nr 40 Komisji ds. Petycji , aby nałożyć na miasta obowiązek otwierania izb wytrzeźwień. Aktualnie izbę wytrzeźwień może prowadzić jednostka samorządu terytorialnego powyżej 50 tys. mieszkańców.

Wnioskodawcy petycji sugerowali konieczność uchylenia kryterium liczby mieszkańców, co w praktyce powoduje, że tylko w większych miastach można tworzyć izby wytrzeźwień. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 000 mieszkańców i organy powiatu mogą organizować i prowadzić izby wytrzeźwień.

Wnioskodawcy wskazywali przy tym, że mniejsze miejscowości powinny mieć możliwość zawierania porozumień z większymi, które prowadzą izby wytrzeźwień, ale dopiero wtedy, gdy same miałyby do tego prawo i nie byłyby ograniczone w realizacji takiego zadania.

Jak przekazał na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski "ten argument jest możliwy do rozpatrzenia, chociaż nie był zgłaszany do tej pory przez środowisko samorządu terytorialnego".

- Samorządy samodzielnie nie zwracały się do nas o możliwość prowadzenia izb wytrzeźwień w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców - powiedział wiceminister.

Dodał: - Normalnie izby wytrzeźwień stanowią istotne odciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Można tam zdecydować, czy pacjent nie wymaga leczenia szpitalnego, ale co do zasady w ogóle izby wytrzeźwień są elementem zadania z zakresu porządku publicznego.

Jeślibyśmy wyrażali zgodę na prace w tym zakresie, to oczywiście pod warunkiem, że finansowanie tych izb wytrzeźwień nie może pochodzić ze środków pozyskanych z zezwoleń na sprzedać napojów alkoholowych, z profilaktyki na ten cel skierowanej. Muszą to być oddzielne środki finansowe danego samorządu. Wówczas, być może, taka zmiana jest możliwa. Takie jest nasze stanowisko.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum