Ministerstwo Zdrowia o wygranej Polski w arbitrażu; dla Skarbu Państwa ponad milion dolarów

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2014 18:31

Na stronie MZ opublikowano komunikat o wyroku końcowym w sprawie David Minnotte i Robert Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, oddalającym wszystkie roszczenia inwestorów i zasądzającym na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej pełne koszty procesu w kwocie przekraczającej 1 200 000 dolarów.

Wyrok został wydany 16 maja 2014 r. przez Centrum Rozwiązywania Sporów Pomiędzy Inwestorem a Państwem (ICSID), na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego 21 marca 1990 r.

Powodowie byli udziałowcami w Laboratorium Frakcjonowania Osocza sp. z o. o. powołanym w latach 90. do budowy fabryki w Mielcu zajmującej się frakcjonowaniem osocza. Do zakończenia inwestycji nigdy jednak nie doszło.

Wyrok w sprawie Minnotte i Lewis przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza przestrzeganie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań międzynarodowych i stwierdza, że działania jej organów (w tym Ministerstwa Zdrowia) były zgodne z prawem.

Rozstrzygnięcie ma charakter precedensowy, ze względu na całościowo zasądzone na rzecz RP koszty procesu (przeważnie w sporach arbitrażowych inwestor skarżący państwo nie ponosi wszystkich kosztów, są one rozdzielane pomiędzy stronami). Kwota ta w całości będzie stanowić dochód Skarbu Państwa.

Sprawa toczyła się od 16 lipca 2010 r. Resortem odpowiedzialnym za jej prowadzenie było Ministerstwo Zdrowia, a pełnomocnikiem procesowym w sprawie - Prokuratoria Generalna SP oraz Kancelaria K&L Gates (mec. Maciej Jamka oraz mec. Wojciech Sadowski). Wartość roszczenia wynosiła 105 mln dolarów.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum