Ministerstwo Zdrowia kontroluje szpital im. Świętej Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2016 16:07

Resort zdrowia prowadzi kontrolę w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny - poinformowała we wtorek (15 marca) rzecznik resortu Milena Kruszewska. W szpitalu tym miało dojść do tzw. nieudanej aborcji.

Jak podała Milena Kruszewska, rzecznik prasowa Ministerstwo Zdrowia - resort prowadzi kontrolę w szpitalu im. Świętej Rodziny. Fot. PTWP

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła do prokuratury okręgowej w Warszawie Fundacja SOS Obrony Życia Poczętego.

Jak powiedział w ubiegłym tygodniu PAP ks. Ryszard Halwa z rady fundacji, z informacji, które do fundacji dotarły, wynika, że w szpitalu doszło do tzw. nieudanej aborcji, w wyniku której urodziło się żywe dziecko. Jak dodał, osoba, która przekazała informację fundacji, relacjonowała, że dziecku nie udzielono pomocy i po mniej więcej godzinie zmarło.

Fundacja powiadomiła prokuraturę, która prowadzi postępowanie sprawdzające.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska powiedziała, że resort zarządził kontrolę w szpitalu.

Jak informowała we wtorek (15 marca) Informacyjna Agencja Radiowa, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że w tym przypadku doszło do terminacji ciąży.

- Ciąża była na tyle wysoka, że wywołano przedwczesny poród. Dziecko żyło przez 22 minuty. W tej chwili badamy ciąg zdarzeń, który nastąpił po tej procedurze - wyjaśnił.

Pinkas poinformował, że została zabezpieczona dokumentacja medyczna, która analizowana przez krajowych konsultantów z dziedziny ginekologii i neonatologii.

- Sprawa jest bardzo skomplikowana - ocenił.

W Polsce, w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum