Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzenia zakazu reklamowania aptek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2008 17:43

Jak podaje resort zdrowia projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego jest już po konsultacjach społecznych. Trwają uzgodnienia resortowe.

Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb, nowela przeszła już konsultacje społeczne.

- Trwają jeszcze uzgodnienia resortowe. Chcemy wprowadzić zakaz reklamowania aptek. Mają one świadczyć opiekę farmakologiczną, a nie reklamować swoje promocje. Nie będzie reklam typu: u nas najniższe ceny. W Polsce 10 proc. hospitalizacji wynika z nadmiernego przyjmowania leków. Jesteśmy pod tym względem w czołówce europejskiej. Chcemy to ograniczyć - podkreślił rzecznik.

Jak wyjaśnił, zgodnie z nowymi przepisami apteki nie będą mogły się reklamować m.in. na billboardach, plakatach i ulotkach. Informacje o promocjach będą mogły być dostępne wyłącznie na terenie aptek.

Dzięki nowelizacji prawa farmaceutycznego mają być uregulowane sprawy związane z bezpieczeństwem i jakością produktów leczniczych. Wprowadzone będą także przepisy ograniczające koncentrację na rynku farmaceutycznym.

Zgodnie z projektem noweli, ceny i marże leków refundowanych ze środków publicznych będą ustalane urzędowo przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.

W ocenie MZ, umożliwi to wyeliminowanie znacznych różnic cen produktów leczniczych w aptekach, a ponadto spowoduje, że wysokość cen ustalanych na linii producent - hurtownik - aptekarz, zostanie ograniczona z korzyścią dla pacjenta.

Według projektowanych przepisów, jeden właściciel nie będzie mógł posiadać jednocześnie apteki i hurtowni leków. Na terenie jednego województwa, apteki lub hurtownie należące do jednego podmiotu, nie będą mogły stanowić więcej niż jeden procent wszystkich aptek lub hurtowni leków.

Nowela definiuje sfałszowany produkt leczniczy. Ponadto wprowadza możliwość prowadzenia niekomercyjnych badań farmaceutycznych, czyli takich, które nie prowadzą do rejestracji leku.

Zoz-y, w tym stacje sanitarno-epidemiologiczne, będę mogły wystawiać zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego, m.in. produktu immunologicznego bez konieczności uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

W projekcie umieszczono też przepis nakładający na osoby wykonujące zawód medyczny obowiązek zgłaszania działań niepożądanych związanych z podawaniem pacjentom produktów leczniczych. Obowiązek ten obejmie w szczególności pielęgniarki i położne.

Wprowadza się również przepis obligujący wszystkie podmioty prowadzące obrót produktami leczniczymi do niezwłocznego zgłaszania do organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej faktu ujawnienia sfałszowanych produktów leczniczych.

W projekcie znalazł się także zapis umożliwiający tworzenie punktów aptecznych w jednostkach wojskowych. Z usług takiego punktu będą mogły korzystać jedynie osoby uprawnione do przebywania w danej jednostce.

Nowela zakłada, że inspektorzy farmaceutyczni będą podlegać bezpośrednio Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu, a nie jak dotychczas wojewodom.

W projekcie wprowadza się obowiązek ustawicznego szkolenia techników farmacji. Ponadto nowelizacja znosi granicę wieku dla kierowników aptek (do tej pory nie mogli mieć więcej niż 65 lat).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum