Ministerstwo Finansów: kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 2011 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2010 11:14

Jak zapowiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski, stosowne rozporządzenie będzie wydane na przełomie I i II kwartału br.

Wprowadzenie kas fiskalnych, m.in. w gabinetach lekarskich, przewiduje przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez premiera Donalda Tuska Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Zdaniem jego autorów, rozszerzenie listy zawodów objętych obowiązkiem stosowania kas fiskalnych zmniejszy szarą strefę i zwiększy wpływy z podatków dochodowych.

W ocenie wiceministra Grabowskiego, koszty refundacji zakupu nowych kas mogą sięgnąć w 2011 r. ok. 120 mln zł, ale zrekompensują je wyższe wpływy z podatku dochodowego. Grabowski zapewnił, że nie ma planów objęcia usług medycznych podatkiem VAT (korzystają one ze zwolnienia).

Tomasz Rolewicz z PricewaterhouseCoopers uważa natomiast, że wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania obrotów przez lekarzy to „gra niewarta świeczki”, która spowoduje tylko dodatkowe obowiązki administracyjne.

Zdaniem Rolewicza resort finansów mógłby uzyskać dodatkowe wpływy do budżetu, ale dopiero po wprowadzeniu kolejnych zmian, np. VAT na usługi medyczne. Nie wyklucza, że będzie to następny krok ministerstwa. Najpierw jednak fiskus chce sprawdzić rzeczywiste dochody grup podatkowych, które nie muszą jeszcze stosować kas. Ekspert podkreślił też, że zarówno w przypadku lekarzy, jak i prawników, kontrolerzy będą mieli niewielkie możliwości sprawdzenia, czy ewidencja jest prowadzona prawidłowo.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy uważa, że wprowadzenie kas do kancelarii prawnych i gabinetów lekarskich jest z jednej strony hasłem wyborczym, z drugiej jednak utrudniłoby podatnikom zaniżanie obrotów.

– Duża część podatników czuje, że prawnicy i lekarze prowadzący własne gabinety, są premiowani podatkowo, bo nie muszą stosować kas. Tym bardziej, że grupy te są postrzegane jako dobrze sytuowane – powiedział doradca podatkowy.

Nikończyk zwrócił uwagę, że refundacja przez państwo wydatku na zakup kasy (do 700 zł, nie więcej niż 90 proc. ceny kasy) w przypadku prawników będzie wiązała się z nieco niższymi wpływami z VAT do budżetu (podatnik ma możliwość większego odliczenia podatku naliczonego).

W przypadku lekarzy państwo będzie musiało dokonać bezpośredniego zwrotu pieniędzy, co będzie oznaczało dla budżetu konkretny wydatek. Usługi medyczne są bowiem zwolnione z VAT, więc lekarze nie będą mogli go odliczyć.

– Jest jednak powszechne przekonanie, że lekarze nie wykazują całości dochodów w prywatnych gabinetach, a ich obroty pozostają poza kontrolą. Trzeba rozważyć, czy przychód dla budżetu wynikający z tego, że lekarze będą stosować kasy, będzie adekwatny do wydatków poniesionych przez budżet – ocenił doradca podatkowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum