Ministerstwo Finansów: dobroczynne sms-y bez VAT-u

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 14:51

Ministerstwo Finansów planuje, że rozporządzenie zwalniające z VAT charytatywne sms-y zostanie wydane jeszcze w maju.

Zwolnienie nie obejmie sms-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę.

Resort chce, by zwolnienie objęło także dobroczynne połączenia telefoniczne – poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Powiedział, że zgodnie z najnowszą wersją projektu rozporządzenia, warunkiem zwolnienia z VAT dobroczynnych sms-ów i połączeń telefonicznych będzie m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej. Dodał, że resort zrezygnował natomiast z zapisu, zgodnie z którym ze zwolnienia miałyby korzystać tylko sms-y wysyłane na cel charytatywny – nie ma bowiem definicji takiego celu.

– Istotnym elementem gromadzenia środków przez organizacje charytatywne jest ustawa o zbiórkach publicznych i ustawa o pożytku publicznym. Dlatego przyjęliśmy, że akcja ma mieć charakter zbiórki publicznej, a organizacje otrzymujące pieniądze powinny mieć status organizacji pożytku publicznego – wyjaśnił Grabowski.

Zastrzegł, że zwolnienie nie obejmie sms-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów, gdyż jest to niemożliwie z punktu widzenia technicznego.

Ministerstwo utrzymało także swoją wcześniejszą propozycję, która nakłada na operatorów telefonicznych obowiązek przekazania pieniędzy organizacjom dobroczynnym w ciągu 45 dni. Będzie jednak chodzić o kwoty „otrzymane” przez te firmy i udokumentowane fakturami, a nie należne za wykonaną usługę.

– Wycofaliśmy się także z warunku, zgodnie z którym operator nie mógłby pobierać wynagrodzenia za tego typu usługi. Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką. Zarzucano nam, że zawężamy dostęp do sms-ów nie objętych VAT. Jeżeli w umowie między firmą telekomunikacyjną a organizacją pożytku publicznego strony stwierdzą, że firma może pobierać wynagrodzenie, to uwzględnimy to – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że wynagrodzenie operatora będzie podlegać VAT.

Rozporządzenie, które resort planuje wydać w tym miesiącu, ma wejść w życie 60 dni po publikacji. MF szacuje, że spowoduje ujemne skutki dla budżetu państwa w wysokości ok. 10 – 12 mln zł rocznie.

Charytatywne sms-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za sms-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego sms-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dawna fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych sms-ów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum