Minister zdrowia skarży się na opieszałość prokuratury. Chodzi o słowa „Będziesz pan wisiał”

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia05 stycznia 2022 09:45

Minister Adam Niedzielski skarży się na opieszałość prokuratury. Chodzi o śledztwo w sprawie wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, który powiedział do szefa resortu zdrowia „Będziesz pan wisiał”.

Minister Niedzielski chce szybkiego ukarania posła Konfederacji. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Grzegorz Braun podczas wystąpienia w Sejmie (16 września) zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami: „Będziesz pan wisiał” 
  • Sprawa trafiła do prokuratury, jednak dotąd nie została rozstrzygnięta. W związku z tym - jak donosi RMF FM - minister zdrowia skarży się na opieszałość śledczych w piśmie do warszawskiej Prokuratury Okręgowej
  • We wspomnianym piśmie szef resortu zdrowia ocenia, że może to zachęcać "antyszczepionkowców do popełniania podobnych lub poważniejszych przestępstw"

Czytaj: Ratownik medyczny zaatakowany przez mężczyznę po dopalaczach

IHU. Nowy wariant koronawirusa ma 46 mutacji. Czy jest groźny?

Co ze śledztwem w sprawie skandalicznych słów "Będziesz pan wisiał"?

Przypomnijmy, 16 września ubiegłego roku poseł Grzegorz Braun podczas przemówienia w Sejmie zwrócił się do ministra Adama Niedzielskiego słowami: "Będziesz pan wisiał". Skandaliczna wypowiedź posła wywołała ogromne poruszenie, prawie powszechną krytykę, a dzień później sprawa została zgłoszona na prokuraturę. 

Jednak śledczy dotąd nie zakończyli czynności, a prokuratura - jak donosi RMF FM - jedynie przedłużyła dalsze dochodzenie, które ma potrwać do 17 lutego.

Czas odgrywa tu ważną rolę, ponieważ oczekuje się na uprawomocnienie uchwały sejmowej komisji etyki, która udzieliła posłowi Braunowi nagany.

 

Pismo ministra do prokuratury

Na opieszałość prokuratury skarży się - jak przekazuje RMF FM - minister Adam Niedzielski. Dziennikarze stacji dotarli do pisma, które szef resortu zdrowia wysłał do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

MZ uważa, że są wystarczające dowody do ukarania Grzegorza Brauna. Jego zdaniem, postępowanie przygotowawcze powinno się toczyć niezależnie od postępowania dyscyplinarnego.

- Postępowanie karne ma pierwszeństwo przed odpowiedzialnością dyscyplinarną (regulaminową) posła, tak jak karnoprawna reakcja na czyn zabroniony ma pierwszeństwo przed innymi formami odpowiedzialności – wyjaśnił w piśmie cytowanym przez RMF FM minister.

Jak ocenił Niedzielski  opieszałość śledczych "będzie zachęcała antyszczepionkowców do popełniania podobnych lub poważniejszych przestępstw".

- Reakcja organów ścigania na przestępstwa, których podłożem jest bezpodstawne propagowanie poglądów antyszczepieniowych, szkodzących zdrowiu i życiu Polaków, powinna być zdecydowana i szybka. W innym przypadku mogą podważać słuszność działań podejmowanych w związku z epidemią SARS-CoV-2 przez organy państwa – napisał minister cytowany przez RMF FM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum