Minister Niedzielski o przepisach dotyczących zakończenia izolacji: są klarowne

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 19:39

Mamy trzeci dzień obowiązywania nowych przepisów wyznaczających koniec izolacji i pojawiają się interpretacyjne niejasności - przyznał w czwartek (3 września) minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział jednak, że jego zdaniem "te przepisy są sformułowane klarownie".

Minister Niedzielski o przepisach dotyczących zakończenia izolacji: są klarowne
Osoby, które są na izolacji w siódmej dobie otrzymują sms, że od ósmej doby powinny odbyć teleporadę. Fot. archiwum

Jak przypomniał nie ma już obowiązku przeprowadzania dwóch negatywnych testów u osoby izolowanej i na zakończenie izolacji bezobjawowej. - Tutaj w ogóle żadna decyzja lekarza nie jest potrzebna - podkreślał pytany podczas konferencji prasowej o formalne wymogi zakończenia izolacji w związku z koronawirusem.

- Decyzja lekarza pojawia się jedynie w przypadku przedłużenia izolacji. W przypadku jeżeli izolacja nie jest przedłużana, ona się kończy automatycznie - podkreślił.

Dodał, że ministerstwo wprowadziło kontrolną teleporadę. - Zaproponoiwaliśmy, żeby od ósmej  doby izolacji odbyła się teleporada, która na zasadzie zebrania pewnego oświadczenia od pacjenta pozwoli potwierdzić, że nie ma objawów, że sytuacja jest bezpieczna - mówił minister.

Zaznaczył: - Ale kwarantanna kończy się automatycznie po dziesięciu dniach.

Dodał, że wykorzystywany jest system wysyłania esemesów. Po to, żeby osoby, które są na izolacji poinformować w siódmej dobie, że od ósmej doby powinny taką teleporadę odbyć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum