Mimo zakazu nieletni mogą kupić papierosy

Autor: Gazeta Wyborcza /Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 15:05

Zdaniem koordynatorów programu STOP18!, mimo zakazu, połowa sklepikarzy sprzedaje papierosy nieletnim.

Mimo zakazu nieletni mogą kupić papierosy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Choć prawnie sprzedaż papierosów nieletnim jest zabroniona, nastolatki w blisko 64 proc. polskich sklepów, kiosków czy stacji mogłyby kupić papierosy – twierdzi Andrzej Godewski, koordynator Programu STOP18!

Jego zdaniem, sprzedawcy pozostają bezkarni, choć mogliby dostawać nawet 5 tys. zł grzywny. Najwyższe kary nałożone na nieuczciwych sprzedawców sięgają 200 zł.

– Z naszych badań wynika, że blisko 80 proc. nastolatków posiada papierosy, bo sami je kupili u sprzedawców. Pozostali poprosili, by kupił je dla nich znajomy dorosły – opowiada koordynator, który uważa, że w każdym mieście są takie punkty, o których nastolatki wiedzą, że na pewno kupią w nich tytoń. Problem jest spory, bo z roku na rok obniża się granica wieku, w którym pierwszy raz sięga się po papierosa. Ponad 40 proc. 13-latków ma już za sobą kontakt z tytoniem.

Sądy nie rozpatrują spraw nieuczciwych sprzedawców, bo zazwyczaj nie ma bezstronnych świadków takiego zakupu. Ludzie nie chcą zeznawać w sądach. Jest tylko słowo sklepikarza przeciwko słowu dziecka. A jeśli nawet dojdzie już do skazania, grzywny są rażąco małe. Często dochodzi do umorzenia sprawy ze względu na niską szkodliwość czynu. - Większości dorosłych wydaje się, że tytoń jest mniej szkodliwy niż alkohol i narkotyki. Zaproponowanie nieletniemu wypicia piwa to przestępstwo, ale częstowanie papierosem jest w naszym prawie bezkarne – dodaje Godewski.

Problem mogłaby rozwiązać zmiana obowiązującego prawa. Wśród propozycji są gminne rejestry punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, sankcje czasowego odebrania pozwolenia na handel tymi wyrobami, kary dla osób, które kupiły wyroby tytoniowe osobom niepełnoletnim. Inne rozwiązanie to obowiązkowe szkolenia dla sprzedawców z technik asertywnej odmowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum