Miller: sprawa ustawy dot. groźnych przestępców - skandaliczna, chcemy wyjaśnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2014 14:30

Za "wydarzenie o skali skandalu" uznał w środę szef SLD Leszek Miller opóźnienie w publikacji w Dzienniku Ustaw ustawy ws. postępowania z niebezpiecznymi przestępcami. Szef Sojuszu zapowiedział interpelację w tej sprawie.

Miller: sprawa ustawy dot. groźnych przestępców - skandaliczna, chcemy wyjaśnień
- Jest to wydarzenie o skali skandalu, że tak ważna ustawa nie została szybko opublikowana w Dzienniku Ustaw i my podejmiemy działania parlamentarne w charakterze zapytania, interpelacji, żeby dowiedzieć się, co się właściwie stało, który to urzędnik nie zaniósł podpisanej ustawy w odpowiednie miejsce i nie stała się ona obowiązującym prawem - powiedział Miller na konferencji prasowej.

Jak dodał, przypadek Mariusza Trynkiewicza - pedofila, który w 1989 roku został skazany na karę śmierci za zabójstwo trzech chłopców (później na mocy amnestii karę zamieniono na 25 lat więzienia), jest zatrważający.

- Tym bardziej, że sam zainteresowany mówi, że dalej będzie mordował - zaznaczył lider Sojuszu.

Jak informują media, ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób dopiero we wtorek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, podczas gdy prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją jeszcze w grudniu 2013r - zwłoka ta może skutkować tym, że Trynkiewicz już w przyszłym miesiącu wyjdzie na wolność.

Możliwość interwencji w takiej sytuacji daje właśnie ta ustawa, bowiem przewiduje możliwość przymusowego leczenia tego typu przestępców już po odbyciu kary. Zgodnie z ustawą, decyzja o zastosowaniu nadzoru prewencyjnego albo o umieszczeniu w specjalnym Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym podejmowana byłaby przez sąd okręgowy (w składzie 3 sędziów) orzekający na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego ustawa ta swoimi przepisami prawnymi i normami obejmie M. Trynkiewicza.

- Procedury, które będą decydowały o jego losie, mogą się odbywać i trwać w tym czasie, kiedy on wyjdzie z więzienia - powiedział.

- Naszym celem było, aby ustawa objęła wszystkich niebezpiecznych przestępców. Oczywiście byłoby najlepiej, aby udało się zdążyć w parlamencie z trybem legislacyjnym, żeby całe te procedury można było odbywać, gdy osoby te są w więzieniu. Tu z tymi procedurami prawdopodobnie możemy nie zdążyć, więc badania biegłych psychiatrów i seksuologów będą odbywały się wtedy, gdy ów przestępca będzie na wolności - powiedział minister.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum