Miłkowski o odpowiedzialności za handel e-receptami: to przewinienie zawodowe

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 17:05

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski uważa, że wystawianie e-recepty wyłącznie dla osiągnięcia korzyści majątkowej, bez rzetelnego zbadania pacjenta, jest przede wszystkim naruszeniem Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski: Wystawianie e-recepty wyłącznie dla osiągnięcia korzyści majątkowej, bez rzetelnego zbadania pacjenta, jest przede wszystkim naruszeniem Kodeksu Etyki Lekarskiej. Fot. PTWP

Z prośbą o wyjaśnienie kwestii handlu e-receptami w internecie zwrócili się do ministra zdrowia w interpelacji posłowie Koalicji Obywatelskiej: Tomasz Nowak, Krzysztof Gadowski i Jarosław Urbaniak.

Miłkowski przypomniał w odpowiedzi, że zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po jej zbadaniu - osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej. Wyjątkiem jest kontynuacja leczenia, gdy wystawienie recepty lub zlecenia na wyroby medyczne możliwe jest bez dokonania badania.

„Takie same zasady obowiązują w przypadku wystawienia recept w postaci papierowej, jak i elektronicznej" - pisze wiceminister Miłkowski. I dodaje, że podobnie kształtuje się kwestia odpowiedzialności zawodowej lekarza, która jest niezależna od tego, w jakiej postaci wystawia on receptę. Twierdzi, że w pierwszej kolejności to przewinienie zawodowe.

"Jeśli (...) lekarz lub inny pracownik medyczny sprzedaje produkty lecznicze, to jest to powód do skierowania wniosku o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej" – pisze w odpowiedzi na interpelację wiceminister Miłkowski cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum