Miał być w izolacji 10 dni, jest już 17. Poskarżył się do RPO. Jest reakcja Rzecznika

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia09 września 2021 10:09

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się sprawą jednego z polskich obywateli, któremu przedłużono kwarantannę po powrocie do kraju. Zamiast 10-dniowej izolacji, pan Kamil przebywa w zamknięciu ponad 17 dni.

Rzecznik interweniuje w sprawie wydłużonej izolacji. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję w sprawie pana Kamila, który poskarżył się na bezpodstawne przedłużenie okresu izolacji po powrocie z zagranicy
  • Nałożono na obywatela izolację z powodu wykrycia u niego zakażenia koronawirusem. Jednak zamiast 10 dni, przedłużono ją na kolejny okres. Powodem miał być brak wyniku testu w kierunku wirusa
  • Jak przypomina Rzecznik, zgodnie z prawem, zakończenie izolacji pacjenta bezobjawowego przewiduje się po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu

Brak testu. Pacjent wciąż czeka na koniec izolacji

Jak wspomina Rzecznik Praw Obywatelskich, otrzymał skargę od pana Kamila, który został skierowany na izolację po tym, jak po powrocie z zagranicy wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 okazał się pozytywny. Jednak 7 września minął obywatelowi już 17 dzień izolacji, a według kolejnej decyzji sanepidu, przedłużenie ma się skończyć 9 września.

Jak zaznaczył skarżący, rzekomym powodem przedłużenia izolacji jest brak wyniku testu w kierunku koronawirusa, który został wykonany u niego jakiś czas temu. Sprawie tej postanowił się bliżej przyjrzeć RPO – w interwencji zwrócił uwagę na rozporządzenie ministra zdrowia z lutego 2020 roku.

- Zgodnie z postanowieniami § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, zakończenie izolacji pacjenta bez objawów klinicznych następuje po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - chyba, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przedłuży okres jej trwania – czytamy.

Czytaj: Kwarantanna wjazdowa w związku z Covid-19. Sąd uchylił karę grzywny po kasacji RPO

Rzecznik pyta o podstawę prawną

Rzecznik powołując się na wyżej wspomniany artykuł, dodał, że mimo upływu 10 dni pacjent wciąż przebywa w izolacji. W związku z tym RPO zwrócił się bezpośrednio do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zbadanie sprawy.

Poprosił także o wyjaśnienie, czy przyczyną przedłużenia izolacji jest brak negatywnego wyniku testu na obecność wirusa oraz podanie podstawy prawnej przedłużenia tego czasu. Rzecznik chce wiedzieć, kto podjął decyzję o wydłużeniu izolacji.

Czytaj: Przemoc domowa. RPO pisze do resortu zdrowia o małym zaangażowaniu personelu medycznego w pomoc jej ofiarom

RPO wizytował ośrodek w Podkowie Leśnej. To tu Afgańczycy zatruli się grzybami

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum