Mężczyzna zmarł w karetce pod SOR-em. RPP: prawo pacjenta zostało naruszone

Autor: oprac. JKB • Źródło: gov.pl, Rynek Zdrowia04 stycznia 2022 11:40

Do Rzecznika Praw Pacjenta dotarła wiadomość o śmierci starszego pacjenta, który zmarł w karetce w oczekiwaniu na przyjęcie na SOR. RPP uznał, że prawo pacjenta do natychmiastowego udzielenia świadczeń zostało naruszone.

W karetce pogotowia zmarł pacjent czekający na przyjęcie do szpitala. Fot. Shutterstock
  • U pacjenta stwierdzono zakażenie koronawirusem. Mężczyzna oczekiwał na przyjęcie do szpitala w karetce
  • Jednak w czasie transportu o oddalonego o 300 metrów oddziału, serce pacjenta zatrzymało się. Mimo podjętej reanimacji, nie udało się go uratować
  • W związku z doniesieniami w tej sprawie, RPP podjął się wyjaśnienia tej sytuacji oraz interwencji

Czytaj: Będzie nawet trzy razy więcej zakażeń. Rady Medycznej: ostrzejsze restrykcje mogą powrócić

Koronawirus. Kraska podał najnowsze dane o zakażeniach i zgonach. Ogromna liczna zgonów

Tragiczna historia z zakażonym pacjentem

Interwencja RPP dotyczyła mężczyzny, który czuł się źle i wezwał karetkę pogotowia. Wykonano mu szybki test w kierunku COVID-19, który potwierdził zakażenie.

- W tym czasie oddział ratunkowy do którego został skierowany był odkażany z powodu wcześniejszego stwierdzenia u innego pacjenta, choroby COVID-19. Pacjent oczekiwał więc na przyjęcie do szpitala w karetce - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Pacjenta.

Niestety stan zdrowia chorego zaczął gwałtownie się pogarszać.

"Gdy był bardzo zły, personel szpitala nakazał przetransportowanie pacjenta do oddalonego o 300 metrów oddziału zakaźnego.
W trakcie transportu doszło do zatrzymania akcji serca. Podjęta reanimacja była nieskuteczna. Pacjent zmarł."

RPP: prawo pacjenta zostało naruszone

W związku z powyższym, Rzecznik przyjrzał się zebranemu materiałowi dowodowemu.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, uznał on, że prawo pacjenta do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia i życia zostało naruszone.

- Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych - przypomina RPP.

Sprawdź: W Hiszpanii przeprowadzono już 50 eutanazji w ciągu pół roku. Pozytywnie rozpatrzono 74 proc. wniosków

Ministerstwo Zdrowia kupi 1000 elektronicznych spirometrów dla pacjentów po COVID-19

RPP wskazał winnych

- Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału, dyspozytor medyczny OCRM nie miała wiedzy dotyczącej obłożenia łóżek na oddziałach zakaźnych i oddziałach anestezjologii intensywnej terapii oraz liczbie wolnych stanowisk intensywnej terapii z respiratorem w Nysie. Dyspozytor nie kontaktował się również z SOR-em Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie i nie informował szpitala o stanie zdrowia pacjenta - informuje RPP.

Oprócz tego, Rzecznik uznał naruszenie praw pacjenta do świadczeń przez szpital w Nysie.

- Pomijając niestaranne działania OCRM, personel SOR-u szpitala, mając wiedzę, że stan jest bardzo ciężki, nie podjął żadnych działań mających na celu udzielenie realnej pomocy medycznej. Oczekiwano na zakończenie dezynfekcji izolatki SOR-u. Tymczasem stan zdrowia mężczyzny ulegał systematycznemu pogorszeniu - czytamy w informacji RPP.

Jak przypomina biuro Rzecznika Praw Pacjenta "już o godzinie 16:15 lekarz SOR-u wiedział, że na pomoc oczekuje pacjent w ciężkim stanie. Dopiero po długim oczekiwaniu pod budynkiem szpitala, gdy stan mężczyzny był już bardzo ciężki, polecono Jego przewiezienie do oddalonego o 300 metrów oddziału zakaźnego. Wówczas doszło do zatrzymania akcji serca. Zgon pacjenta nastąpił o godzinie 17:55."

Przeczytaj: Lekarze ze Wschodu. Szybka ścieżka nie pomogła. "Masowych przenosin nie będzie"

Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Co się zmienia od 1 stycznia?

Co zalecił Rzecznik Praw Pacjenta?

Jak podano, RPP w piśmie do placówki medycznej – gdzie stwierdzono naruszenie praw pacjenta – wniósł do OCRM o wskazanie konkretnych działań, które podmiot zamierza wprowadzić w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami.

Z kolei do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie Rzecznik zwrócił się o poinformowanie personelu o nieprawidłowościach stwierdzonych w postępowaniu. Szpital dodatkowo został zobowiązany do wdrożenia konkretnych działań, które zapobiegną występowaniu podobnych sytuacji.

Zobacz też: Sterylizacja na życzenie bez odpowiedzialności karnej lekarza? NRL: tu potrzebna ogólna refleksja

Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"

Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum