Medica Travel: szwedzka telewizja atakuje polską ochronę zdrowia

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 15:57

- Program szwedzkiej telewizji SVT jest poważnym oskarżeniem, postrzegam to jako atak na polską służbę zdrowia - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jörgen Petersen, prezes Medica Travel. Komentuje w ten sposób emisję programu wskazującego na nieprawidłowości podczas operacji szwedzkiej pacjentki w Polsce. To już kolejny taki przypadek, o którym materiał wyemitowała ta sama telewizja.

Medica Travel: szwedzka telewizja atakuje polską ochronę zdrowia

Szwedzka telewizja SVT podała, że Kicki Nilsen postanowiła poddać się operacji laparoskopowej zmniejszającej żołądek w jednym ze szpitali w Warszawie. Umożliwiła jej to firma pośrednicząca Medica Travel, należąca do Jörgen Petersena.

Z relacji SVT wynika, że na miejscu pacjentka dowiedziała się, że będzie to tradycyjna operacja. Po zabiegu doszło do komplikacji, o czym początkowo nie poinformowano rodziny.

Według SVT pacjentka przez 17 dni była podłączona do respiratora. Dopiero po miesiącu mogła wrócić do domu. Teraz w Szwecji czekają ją kolejne operacje. Rodzina pacjentki twierdzi, że w Polsce nie otrzymała ona odpowiedniej pomocy, a pośredniczący w wyjeździe na leczenie Jörgen Petersen z firmy Medica Travel był nieosiągalny.

Halo! Czy pan Petersen?
Portalowi rynekzdrowia.pl bez większego trudu udało się to, co nie powiodło się telewizji szwedzkiej. Dzwoniąc do Gdańska skontaktowaliśmy się z oddziałem firmy, która zorganizowała medyczny wyjazd pani Nielsen do Polski. Telefon odebrał Jörgen Petersen.

Uzyskaliśmy też dokładną informację w jakiej lecznicy była wykonywana operacja szwedzkiej pacjentki. Jak poinformowano nas w sekretariacie tej placówki, mieszczącej się na warszawskim Targówku, jej właściciel jest obecnie na urlopie i będzie dostępny dopiero w poniedziałek (7 marca). Według sekretariatu lecznicy nikt inny nie jest uprawniony do udzielania informacji prasie.

Jörgen Petersen w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl twierdzi, że w programie szwedzkiej telewizji SVT podano szereg nieprawdziwych informacji. Według niego znalazło się tam ponad 30 przekłamań faktów.

Co 100 pacjent niezadowolony
– Zostały one zgłoszone do odpowiednich szwedzkich organów zajmujących się kontrolą programów telewizyjnych. Szwedzka komisja telewizyjna aktualnie zajmuje się tą sprawą – mówi nam Petersen. Jak podkreśla kontaktował się z telewizją w sprawie sprostowania przekłamań, jednak nie uzyskał odpowiedzi.

Petersen przypomina, że w Szwecji przez ostatnie 5 lat było ponad 30 przypadków śmierci pacjentów po nieudanych operacjach takiego samego rodzaju, jaką przechodziła w Polsce Kicki Nilsen. Dodaje, że komplikacje  są statystycznie nieuniknione. Oczywiście za każdym razem kiedy się  wydarzą stoi za nimi ludzka tragedia.

Jak informuje, w ciągu 7 lat funkcjonowania Medica Travel pośredniczyła w wykonaniu około 2 tys. różnego rodzaju operacji w Polsce. Pacjenci po powrocie z leczenia wypełniali ankiety. Wynika z nich, że – jak doprecyzował – 99 proc. pacjentów jest zadowolonych z usług medycznych w Polsce.

Biznes i rynek
 – Uważam, że szwedzka telewizja zainteresowana jest jedynie szerzeniem kłamstw, plotek i pomówień o polskiej ochronie zdrowia, po to aby chronić rynek szwedzki – mówi Jörgen Petersen.

Podkreśla, że w programie wymieniono około 20 przypadków pacjentów niezadowolonych z usług Medica Travel, z których tylko jedna pacjentka zdecydowała się ujawnić swoją tożsamość. Jak zauważa jest to 1 proc. osob, które skorzystały z usług firmy.

– W poprzednio wyemitowanym programie poproszono o kontakt z telewizją osoby, które są niezadowolone z zabiegu wykonanego w Polsce za pośrednictwem firmy Medica Travel – ujawnia Petersen. Dodaje z przekonaniem: – Powodem wyemitowania tak jednostronnego programu jest ekonomia. Medica Travel to największa firma zajmująca się szwedzkimi pacjentami w Polsce.

Jak dodaje obecnie z wspólnie z polską Izbą Gospodarczą Turystyki Medycznej pracuje nad polepszeniem standardów leczenia zagranicznych pacjentów.

Lekcja do odrobienia
– Mam nadzieję, że możemy się czegoś nauczyć z tej lekcji i uczynić z Polski centrum opieki zdrowotnej w Europie – twierdzi Petersen.

Na interenetowej stronie głównej Medica Travel (wersja szwedzka) Jörgen Petersen publikuje swoje zdjęcie a pod nim specjalne oświadczenie, w którym powtarza swoją opinię, którą przedstawił nam.

Przypominijmy, że ten sam przedsiębiorca pośredniczył w przyjeździe do Polski innej Szwedki, Christiny Hedlund, która po operacji plastycznej powiększenia piersi w Pomorskim Centrum Traumatologicznym w Gdańsku zapadła w śpiączkę.

Sprawę nagłośniła ta sama telewizja SVT w listopadzie 2010 roku. Okazało się, że Christina nie miała wystarczającej opieki, natomiast szpital wykonywał usługę komercyjną na podstawie umów z firmami zewnętrznymi. Istnienia tzw. oddziału usługowego nie odnotowano jednak w statucie szpitala. Sprawę bada polska prokuratura.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum